1. FISCHER Blog
 2. Tipy a inspirace
 3. Ideální podzimní dovolená? Řecké ostrovy!

Ideální podzimní dovolená? Řecké ostrovy!

Co se dozvíte?

  Příjemné teploty vzduchu i moře, prázdné pláže, klid, dokonalé podmínky pro sportování a objevování památek, ale i podzimní vinobraní a slevy v tavernách i půjčovnách automobilů. Podle Řeků je podzim nejkrásnějším obdobím roku. Nechte se zlákat a dopřejte si ideální podzimní dovolenou na řeckých ostrovech! Tady je 5 pádných důvodů:

  1. Příjemné klima  

  Dobu od začátku září až do konce října považují ostřílení turisté za nejpříjemnější období z celé sezóny. Úmorná letní vedra polevila a z tropických hodnot, které v létě atakovaly čtyřicítku, teploty pomalu klesají od zářijových 30 °C k 25 °C v říjnu. Mírnějšího sluníčka si tak mohou užívat i lidé, kteří musí být opatrní ze zdravotních důvodů. Ideální doba pro malé děti, seniory, ale i aktivní sportovce.
   
  fotka - 1

  V říjnu si užijete procházky …

  Dokonce ještě v listopadu, když v tuzemsku udeří podzimní plískanice, je na řeckých ostrovech příjemných 20 stupňů. K večeru sice bývá už trochu chladněji, ale kdo zažil řecké letní tropické noci, dokáže chládek ocenit. Od října už se také zvyšuje množství srážek, občas zafouká větřík a spadne přeháňka. To je ideální příležitost k procházce a návštěvě místního kafenionu nebo taverny.

  … i koupání

  Vyhřáté moře, zvláště na nejjižněji položené Krétě, stále ještě láká je koupání. Teploty vody tu dosahují ještě na počátku října 24 °C a pozvolna klesají k 20 °C na počátku listopadu. To už je koupání spíš pro otužilce, ale v mělčích zátokách s pozvolným vstupem do moře si voda dlouho drží teplotu o několik stupňů vyšší.

  2. Prázdné pláže a vyhřáté moře

  Předností podzimu je i možnost objevovat pláže bez davů turistů. Zvláště ty nejproslulejší, kde je ve vrcholné sezóně hlava na hlavě.

  Lahůdkou je ikonická pláž Elafonisi na západním pobřeží ostrova Kréty. Pláž ve tvaru pásu, spojujícího pobřeží se stejnojmenným ostrůvkem s chráněnou přírodní rezervací, je unikátní i bílým pískem s narůžovělým odstínem. Ten písku dodávají pozůstatky korálového útesu, rozpadlého v průběhu staletí. Moře v laguně je průzračné a mělké, takže zůstává teplé až do listopadu. 
   
  fotka + text - 2 - Jednou z nejoblíbenějšíchJednou z nejoblíbenějších pláží na ostrově Rhodos je romantická zátoka Agios Pavlos na jihovýchodním pobřeží, poblíž turistického letoviska Lindos. Také v zátoce sv. Pavla najdete i na podzim prohřáté moře díky tomu, že je chráněná skalisky ze všech stran. Pobřeží se směsí zlatého písku a drobných oblázků je ideální pro děti i milovníky šnorchlování.
  Nenechte si ujít ani nádherné sopečné pláže ostrova Santorini. Jsou pokryty drobným vulkanickým pískem hrajícím všemi barvami, od růžové po černou. Určitě stojí za to navštívit známou pláž Kamari pokrytou černým pískem, nebo Červenou pláž s černošedými oblázky a útesy zbarvenými do červena.
   
  fotka + text - 3 - Mělkou a prohřátouMělkou a prohřátou vodu nabízí i slavná písčito-oblázková pláž Agios Stefanos v jihozápadní části řeckého ostrova Kos, pár kilometrů od hlavního města. Unikátní atmosféru dodávají pláži antické ruiny blízkého archeologického naleziště. Z pláže je výhled na malý ostrůvek Agios Nikolaos s kaplí sv. Mikuláše, patrona řeckých námořníků.
  fotka + text - 4 - Díky chladnějšímu počasí

  3. Čas pro cestování a sporty

  Díky chladnějšímu počasí a nepřipalujícímu slunci je cestování po ostrovech opravdu potěšením, ať už se vydáte na treky do hor, nebo se rozhodnete poznávat autentické Řecko. Za tím ovšem musíte do vnitrozemí, do některé z vesniček, kde můžete posedět v místní taverně nebo kafenionu, nikam nespěchat, užít si v klidu jídlo jako Řekové a zakončit ho sklenkou raki, ouza nebo náprstkem řecké kávy.
  fotka + text - 5 -Národní park Samaria

  Kréta láká na své národní parky

  Národní park Samaria se stejnojmennou soutěskou je místem, které v letní sezóně navštěvují vzhledem k vedru a tlačenicím jen otrlé povahy. Na podzim je šance projít si tento úchvatný div přírody takřka sami. Kaňon vyhloubený divokou vodou nabízí dechberoucí podívanou. Jen si nezapomeňte dobré boty, vzhledem ke kamenitému terénu, a drobné na vstup do parku.
   
  fotka+ text - 6 - Národní park SitiaNárodní park Sitia na východním cípu Kréty nabízí 15 značených „geotras“ pro objevování geologických zajímavostí ostrova, vedle turistických i cyklistické, horolezecké i automobilové. Kromě geoturistiky láká tato oblast na další sportovní aktivity, jako je windsurfing, horolezectví, speleologie nebo kaňonování. 

  Rhodos nabízí vodní radovánky i golf

  Dovedete si představit akvapark rozkládající se na ploše 100 tisíc metrů čtverečních? To je vodní park Faliraki, mimochodem největší v Evropě, který nabízí snad všechny představitelné vodní atrakce. Ideální místo pro návštěvu s dětmi předškolního věku. Pokud dáváte přednost golfu před vodními radovánkami, ani tady Rhodos nezklame. Pár kilometrů jižně od hlavního města Rhodos se nachází golfový resort s mistrovským 18ti jamkovým hřištěm přímo u pobřeží. 

  4. Čas na obdivování památek

  Podzimní měsíce jsou ideální dobou k návštěvě architektonických a archeologických památek. Řecké ostrovy jsou jich plné.

  Mínojská Kréta

  Kolébka mínojské civilizace, ostrov Kréta, je bohatý na památky z dob nejstarší řecké civilizace. Vedle notoricky známého paláce v Knossu můžete obdivovat i mínojský palác na východním pobřeží Kréty Kato Zakros. Je nejen nejzachovalejší, ale i dokonale autentický. Od roku 1470 př. n. l., kdy ho jeho obyvatelé narychlo opustili, se mu vyhnuly rekonstrukce betonem. Nad odkrytými pozůstatky paláce pak ústí soutěska Údolí mrtvých s pohřebními komorami Mínojců.
  fotka + text - 7 - I na ostrově Rhodos

  Památky od antiky po středověk

  I na ostrově Rhodos si milovníci památek přijdou na své. Mísí se tu památky antické, středověké i z doby turecké nadvlády. Ne náhodou UNESCO zapsalo hlavní město hlavní město Rhodos na seznam kulturního dědictví. Na stejném seznamu je i městečko Lindos s podobným mixem antických a středověkých památek. Milovníci archeologie si nenechají ujít ani archeologické naleziště antického města Kamiros na severozápadním pobřeží ostrova
   
  fotka + text - 8 - Johanitští rytířiJohanitští rytíři zanechali svoji stopu i na ostrově Kos. Příkladem je monumentální hrad Neratzia, nejdůležitější část opevnění ostrova, které zbudovali rytíři řádu sv. Jana na konci 14. století na obranu proti Turkům. Že se při stavbě hrabu bralo kamení, kde se dá, dokazují různé fragmenty z antické doby, které můžete vidět např. na hradbách.
  I na ostrově Santorini najdete množství důkazů o starověkém osídlení. Dochované pozůstatky starobylého města Thera (Thira) na hoře Mesa Vounose na východní straně ostrova, svědčí o vyspělé kultuře, vybudované Sparťany devět století př. n. l. Město mělo dlážděné ulice, funkční vodovodní a kanalizační systém, chrámy, městské divadlo, lázně, tržiště i hřbitov. 

  5. Slevy!

  Jako příjemný bonus ke všem podzimním výhodám patří i posezónní slevy v řeckých letoviskách. Nejen v tavernách se najíte levněji, než v letní sezóně. Ceny snižují i společnosti, které pořádají výlety po okolí, nemluvě o půjčovnách automobilů. Ve výprodeji můžete koupit i suvenýry za zlomek ceny a pokud navštívíte místní trh, poznáte snížení cen u sezónního ovoce.
   
  fotka + text - 9 - Aktuálně je předAktuálně je před dovolenou v Řecku nutné podstoupit test na COVID-19 a vyplnit elektronický formulář​. Podmínky vstupu se však mohou měnit. Pravidelně je pro vás aktualizujeme v článku "Kam je možné cestovat?​"
   
  Avatar
  8. 10. 2020
  Pavla Jelínková

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!