1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Otevřené pláže a bezpečnostní opatření

Dezinfekce a odstupy. Jak to vypadá na otevřených plážích?

Co se dozvíte?

  Když letos na pláž, tak jedině zodpovědně. Na plážích s ohledem na současnou situaci platí nová opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Jak to na plážích funguje?
   

  Dodržování pravidel hlídají drony

  Boj s koronavirem je na první pohled jasně patrný. Lehátka jsou pečlivě čištěna dezinfekční četou po každém návštěvníkovi, slunečníky stejně jako lidé na osuškách mají mezi sebou značné rozestupy a na dodržování pravidel dohlíží dron na obloze nebo lidská služba. U vstupu na pláže se nacházejí cedule s informacemi o otevírací době, zákazech (např. konzumace jídla) a doporučeních (nošení roušek, častá dezinfekce rukou apod.).
   
  Málo lidí i slunečníků

  Málo lidí i slunečníků

  Kapacita pláží je omezena. Vlivem nutnosti odstupů mezi jednotlivými slunečníky a lehátky je na plážích relativně méně prostoru a z toho důvodu mizí některé plochy na sport. Kvůli odstupům jsou také omezeny počty míst pro hosty v restauračních zařízeních na pláži.

  Omezení na plážích jsou tedy poměrně značná, ale zdraví a bezpečí je vždy na prvním místě. Jak si s otevíráním pláží poradili v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích?

  Řecko

  Řecko otevřelo více než 500 pláží už 16. 5. Horké počasí nalákalo stovky návštěvníků, kteří čekali u vstupu na pláže ve frontách. Podle manuálu řecké vlády nemá být na 1 000 metrech čtverečních více než 40 lidí a tyče slunečníků musí být čtyři metry od sebe, zatímco mezi jejich okraji musí být alespoň metrový prostor. Řekové se k pravidlům staví zodpovědně a snaží se je dodržovat. Na Santorini dokonce zavedli lehátka obklopená stěnami z plexiskla.

  Itálie

  V druhé polovině května se začaly otevírat také italské pláže. Jednotlivé italské regiony si po svolení vlády samy stanovily data, kdy pláže veřejnosti zpřístupní. Stejně jako v Řecku doprovázela otevření pláží řada bezpečnostních opatření v podobě povinných odstupů apod. Každý slunečník, u kterého jsou zhruba čtyři lidé (v rámci rodiny), by měl mít kolem sebe prostor 10 metrů čtverečních.

  Chorvatsko

  Z koronavirového spánku se 9. května probudily do omezeného provozu i chorvatské pláže. V praxi to znamená informační cedule s hygienickými pokyny, dávkovače s dezinfekčním prostředkem a pravidelné čištění všech lehátek. Počet lidí na plážích se omezuje na 15 osob na 100 metrech čtverečních, což znamená vzdálenost 1,5 metru mezi 2 lehátky. Pro představu: průměrná pláž v okolí Splitu s plochou asi 2 400 metrů čtverečních umožňuje v tomto režimu pobyt maximálně 365 rekreantům.

  Španělsko

  Uvolňování ve Španělsku probíhá v jednotlivých oblastech postupně v závislosti na místním vývoji epidemie po dohodě vedení regionů s centrální vládou. V méně postižených částech se začaly pláže otevírat už 25. 5. Omezení mají platit minimálně do konce června. Před tímto datem může být „plážový život“ obnoven jen za určitých podmínek. Samozřejmostí jsou odstupy mezi lehátky a omezená kapacita pláže.
   
  Turecko

  Turecko

  Turecko chce omezit obavy turistů z letní dovolené na pláži tzv. certifikátem zdravého turismu. Ten mohou získat hotely, na jejichž provoz, dodržování hygienických a bezpečnostních pravidel, což platí i pro hotelové pláže, bude dohlížet inspekce. Hotely budou muset splnit celou řadu podmínek jako např. umístění lehátek na pláži s odstupem 1,5 metru, předávání ručníků v sáčcích apod. Hotely se „zdravým certifikátem“ budou uvedeny na stránkách ministerstva kultury a turistiky.

  Pláže se postupně otevírají i v dalších zemích, např. ve Francii, USA a v Izraeli.

  Avatar
  1. 6. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!