1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Dovolená v Řecku bude koronaviru navzdory

Dovolená v Řecku letos bude!

Co se dozvíte?

  Máme pro vás skvělou zprávu – i toto léto si můžete užít prázdniny v Řecku! Jak to bude v prázdninových letoviscích vypadat a jaká jsou zavedena antikoronavirová opatření pro zajištění ochrany zdraví turistů?

  Otevření prázdninové sezóny v Řecku

  Spolu se začátkem prázdnin se 1. července otevírají letiště na řeckých ostrovech.

  Řecká vláda přijala rozhodnutí o povinnosti vyplnit před odletem do Řecka elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Formulář je nutné vyplnit nejpozději 1 den před odletem (maximálně do 22:59 hod.). Vyplňuje se bez diakritiky, pouze přes Google Chrome. Ještě před vyplněním formuláře se musíte zaregistrovat e-mailem a heslem, po registraci vám přijde do e-mailu ověřovací odkaz, kterým registraci potvrdíte. Při odbavení v České republice a po příletu do Řecka se každý cestující (včetně dětí) prokáže unikátním QR kódem, který po vyplnění dotazníku obdrží e-mailem. Bez QR kódu budete odmítnuti z přepravy.

  S platností od 28. 9.  musí všichni cestující z České republiky předložit při vstupu do Řecka negativní výsledek testu na COVID-19 (vydaný nejdříve 72 hodin před plánovaným příletem do Řecka). Podmínky vstupu a návratu se často mění, pravidelně je pro vás aktualizujeme v článku "Kam už je možné cestovat?"

  Oblíbená prázdninová letoviska jsou na případný výskyt nákazy koronaviru dobře připravena a mají k dispozici dostatek covid testerů, lůžek, proškolený nemocniční personál, vybavená ubytovací zařízení pro případnou potřebu karantény apod. Turistická zařízení v Řecku a řečtí dopravci se řídí hygienickými protokoly vycházejícími z doporučení Řecké organizace veřejného zdraví EODY. Otevření prázdninové sezóny v Řecku tak již nic nebrání.

  Bezpečná cesta k moři

  Bezpečná cesta k moři

  Cesta do Řecka bude toto léto vypadat trochu jinak, než jste zvyklí. S ohledem na ochranu zdraví cestujících byla přijata přísná hygienická opatření. Nemusíte se však obávat, opatření nejsou nijak zvlášť omezující.

  Jak se brání koronaviru na letištích a v letadlech?

  Doporučuje se maximální využití elektronických rezervačních a odbavovacích služeb. Na letištích se dodržují fyzické odstupy 1,5-2 m ve všech fázích odbavení, nástupu, výstupu (na podlaze jsou vyznačeny povinné odstupy mezi cestujícími), platí zvýšené požadavky na důslednou dezinfekci povrchů a prostor, na hygienu rukou, na místech, kde dochází k bezprostřednímu osobnímu kontaktu cestujících se zaměstnanci (informace, odbavení, letenky), je umístěno plexisklo a fungují i další opatření. V letadlech se případnému přenosu koronaviru brání:
  • dezinfekcí všech sedaček, servírovacích stolků, úložných prostor, kapes i toalet před a po každém letu,
  • povinností cestujících nosit roušku (kromě dětí do 2 let a dalších výjimek),
  • dodržováním odstupů při nástupu a výstupu (případně během letu, pokud to kapacita dovolí),
  • omezením nabídky palubního občerstvení a jeho bezpečným balením,
  • omezením prodeje na palubě a bezkontaktním placením (pouze kartou).

  Více o hygienických standardech na palubách našich letadel.

  Hygienická opatření v autobusech a taxi

  K transferům v destinacích slouží autobusy, minibusy a taxi, pro jejichž použití platí tato bezpečnostní opatření:

  • omezená kapacita (autobusy a minibusy 50-75 % při dodržení jednoho volného místa mezi a před/za pasažéry, taxi 1 osoba nebo 1 rodina/skupina),
  • důkladná dezinfekce vozů před každou cestou,
  • dezinfekční prostředky k dispozici,
  • dodržování pravidla společenského odstupu při nástupu a výstupu (řidiče autobusu odděluje od pasažérů přepážka a jeho dveře zůstávají zavřené),
  • povinnost nosit roušku (řidiči také rukavice).

  Používání klimatizace je ve veřejné dopravě povoleno.

  Jak to funguje v řeckých hotelech?

  Opatření a doporučení na řeckých plážích

  Také řecké hotely přijaly na ochranu zdraví svých hostů různá hygienická opatření. Co můžete očekávat?

  • Podpora online check-inu a check-outu (nahrazení papírových formulářů tablety či mobilními aplikacemi, bezkontaktní platby),
  • důkladnější počáteční/závěrečný úklid (posun ubytovávání – check-in po 15. hodině, check-out do 11. hodiny),
  • zvýšené požadavky na čistotu společných prostor,
  • odborné proškolení personálu o bezpečném chování a povinnost personálu používat prostředky osobní ochrany (roušky nebo masky, rukavice apod.),
  • k dispozici dezinfekční prostředky,
  • uspůsobení společných prostor tak, aby byl dodržen minimální odstup 1,5 m (stoly v jídelně, podlahové značky u recepce apod.),
  • minimalizace úklidu pokojů a výměny ložního prádla a ručníků v průběhu pobytu,
  • každodenní větrání pokojů,
  • zákaz přímého kontaktu hostů s jídlem (pokrmy i nápoje servíruje personál nebo jsou předpřipraveny talířky),
  • plexisklové zástěny před nádobami s jídlem u bufetových stolů,
  • zakáz vstupu do zařízení všem, kteří v něm nebydlí,
  • možné omezení některých hotelových služeb,
  • jmenování zodpovědné osoby dohlížející na dodržování pravidel.

  Ani v hotelech se však nemusíte obávat, že by vás přijatá opatření příliš omezovala. Hosté nejsou povinni nosit roušky, programy all inclusive stále fungují, používání klimatizace je povoleno a kapacita hotelů není omezena.

  Opatření a doporučení na řeckých plážích

  Řecké pláže se otevřely spolu s příchodem horkého počasí už v polovině května a jsou připravené na turisty. Návštěvníci musí na pláži i u bazénů dodržovat minimální odstup rozmístění lehátek (osušek). U vchodu na pláž je evidován počet vstupujících osob.

  Na soukromých plážích nesmí být podle manuálu řecké vlády na 1 000 metrech čtverečních více než 40 lidí a vzdálenost mezi slunečníky musí být min. 4 metry. Pod jedním slunečníkem mohou být maximálně 2 lehátka (s výjimkou rodin s dětmi) a lehátka musí být personálem po každém návštěvníkovi dezinfikována. Každá osoba musí před použitím lehátka rozložit na jeho povrchu vlastní ručník. Platí zákaz skupinových sportů a hromadných akcí jako jsou beach party apod. Řekové se k pravidlům staví zodpovědně a snaží se je dodržovat. Na Santorini dokonce zavedli lehátka obklopená stěnami z plexiskla.

  Koupání je povolené i ve venkovních bazénech, pouze platí zvýšené požadavky na čistotu vody a minimální odstup mezi osobami. Vnitřní bazény zůstávají uzavřeny.

  Jak je to s výlety a turistickými atrakcemi?

  Jak je to s výlety a turistickými atrakcemi?

  Ani ti z vás, kteří jsou zvyklí jezdit na dovolené na výlety a chtějí cestovat a poznat co nejvíce z místní kultury, nepřijdou letos v Řecku zkrátka. Výlety jsou organizovány autobusy, loděmi i dalšími dopravními prostředky za podmínky omezené kapacity a dodržení hygienických opatření (roušky, odstup apod.). Všechny památky jsou od 15. června pro veřejnost otevřeny a fungují také půjčovny aut, motorek, jacht i člunů.

  Náš tip: Přečtěte si často kladené dotazy našich klientů o dovolené v Řecku a naše odpovědi na ně.

  Užijte si letos moře jako první a poleťte s námi do Řecka

  Jako jedni z prvních vám nabízíme prázdninové zájezdy na řecké ostrovy. Nenechte si uletět naši výhodnou startovací nabídku a pořiďte si dovolenou v Řecku dřív, než vám ji vyfoukne někdo jiný. Ceny jsou vzhledem k situaci bezkonkurenční.

  Avatar
  5. 6. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!