V zimě teploty klesají k 10 °C, ovšem vysoká vlhkost je pocitově sráží ještě o několik stupňů níže. Sníh se objevuje pouze výjimečně. Jaro a podzim v podobě, ve které je známe u nás, prakticky neexistují, ovšem květen a polovina září až říjen platí s absencí veder za skvělé období k poznávacím výletům a sportovním aktivitám.
Architektonických památek však Kos nabízí mnohem více. V metropoli Kosu to je velmi dobře zachovalé starověké divadlo (Odeon), johanitský hrad nebo původní shromaždiště (agora). Dále stojí za vidění hradní zřícenina a větrný mlýn v Antimachii, stará víska Palaio Pili s troskami byzantského hradu, bazilika Agios Stefanos, tradiční vesnička Zia a celá řada archeologických nalezišť rozesetých po celém ostrově. Zkrátka a jednoduše, kdo miluje historii – a antiku zvláště, ten si na Kosu opravdu pošmákne.
Jako zajímavá alternativa poslouží plavba lodí kolem ostrova. Probíhají jako organizované výlety na větších lodích, můžete si ale vypůjčit i menší jachtičku. K populárním zastávkám patří ostrůvek Kastri s kostelíkem Agios Stefanos, horské panorama nad jižním pobřežím, pohledy na město Kos nebo některá z opuštěných pláží na jihozápadě.
Jednou z pětice chráněných oblastí ostrova je i slané jezero Alykés. V zimě se za vydatných dešťů naplní vodou a v létě opět vysychá. Mezi lety 1944 a 1988 se z něj ročně vytěžilo kolem 2 600 tun soli, dnes je hlavně hnízdištěm nejrůznějších druhů ptáků, například pelikánů. Kolo můžete vyměnit za projížďku na koni, které půjčuje místní farma.
Vytvořeno ve spolupráci s Lindou Koullias, odbornicí na ostrov Kos
Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!