Abú Mena (Abú Mína) je významné archeologické naleziště v poušti Mariut, cca 45 km jihozápadně od Alexandrie a jen kousek od města New Borg El Arab. V roce 1979 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a kvůli ničivým účinkům spodní vody byla tato oblast v roce 2001 zařazena i na „Červený seznam" památek v ohrožení.
V pozdním období starověkého Egypta bylo Abú Mena nejen významným křesťanským poutním místem, ale i rozvinutým městem a klášterním komplexem. Ačkoli se většina budov bohužel do současnosti nedochovala, některé stavby (klášter, několik hrobek, veřejné lázně, tržiště a další) jsou stále rozeznatelné.
Klášter svaté Kateřiny je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších křesťanských klášterů na světě. Nachází se v údolí na severním úpatí hory Sinaj, na místě, kde podle biblické tradice spatřil Mojžíš pověstný hořící keř a přijal od Boha Desatero přikázání. Ve 4. století zde císařovna Helena nechala postavit kapli, kterou o dvě století později nechal císař Justinián přestavět a rozšířit do dnešní podoby.
Dominantou komplexu je trojlodní bazilika obklopená dalšími unikátními stavbami, například Mojžíšovou studnou nebo mešitou z 12. století postavenou pro muslimské poutníky. Tato památka UNESCO se pyšní mozaikami a ikonami starými přes tisíc let i světově známou knihovnou se vzácnými knihami a rukopisy v několika jazycích. Mezi její nejcennější díla patří například Codex syriacus z 5. století, jeden z nejstarších dochovaných evangeliářů. Klášter je dnes stále živým duchovním centrem a každoročně sem zavítají tisíce poutníků.
Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!