1. FISCHER Blog
 2. Rady na cestu
 3. Průvodce cestovními pasy: kdy a jak vyřídit pas

Jak vyřídit cestovní pas od A do Z

Co se dozvíte?

  Zařiďte si před dovolenou včas cestovní pas. Řekneme vám vše, co potřebujete vědět o vyřízení pasu, jeho cenách a platnosti.

  Kam musím mít pas?

  Na občanský průkaz můžete cestovat do všech zemí Evropské unie a schengenského prostoru (navíc Island, Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko) a některých dalších států na základě mezinárodních dohod (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Kosovo, Makedonie, Moldávie, Srbsko). Do ostatních zemí však musíte mít platný cestovní pas, případně vízum. Aktuální informaci o tom, jaké cestovní doklady potřebujete pro vstup a pobyt v dané zemi, zjistíte na stránkách Ministerstva zahraniční věcí České republiky v sekci cestování.

  Nový pas s biometrickými údaji

  Jak vyřídit pas?

  O vydání cestovního pasu zažádejte u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, či v Praze u úřadu městské části. Pokud potřebujete vyřídit cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 24 hodin nebo 5 pracovních dnů, je možné podat žádost na Ministerstvu vnitra.

  Nový pas s biometrickými údaji

  Od 1. ledna 2016 se vydávají pouze pasy se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji. Staré pasy jsou stále platné, ale některé státy (např. USA) je neakceptují. Zda máte nový pas s biometrickými údaji, poznáte podle obdélníku s kolečkem pod nápisem „Cestovní pas“ na jeho přední stránce.

  Jak dlouho trvá vyřízení?

  Standardně vám cestovní pas vydají do 30 dnů. Pokud ho potřebujete rychleji, můžete požádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě do 24 hodin (v pracovních dnech) nebo do 5 pracovních dnů.

  Co je potřeba k vyřízení pasu?

  • Doklad totožnosti – občanský průkaz či jiný doklad (např. rodný nebo oddací list v případě, že občanský průkaz nemáte)
  • Starý cestovní pas, pokud ho vlastníte (v případě, že již máte platný cestovní pas a potřebujete druhý, musíte doložit odůvodnění žádosti o vydání dalšího cestovního pasu)
  • Správní poplatek

  Co není potřeba k vyřízení pasu?

  • Vyplněná žádost (stačí předložit potřebné doklady)
  • Fotografie (pořizuje ji příslušný úřad při podání žádosti)

  Cena pasu

  Ceny za vyřízení cestovního pasu se liší podle toho, za jak dlouho cestovní pas potřebujete. Nejdražší je samozřejmě „pas na počkání“, který vám vydají do 24 hodin.

  LHŮTA PRO VYDÁNÍ/
  ŽADATEL
  30 dnů 5 dnů 24 hodin
  Dospělý 600 Kč 3 000 Kč 6 000 Kč
  Dítě do 15 let 100 Kč 1 000 Kč 2 000 Kč

  Platnost pasu

  Cestovní pas je platný:

  • 5 let (do 15 let věku),
  • 10 let (od 15 let věku).

  Platnost cestovního pasu není možné prodloužit, vždy si musíte zažádat o vydání nového pasu.

  Náš tip:

  Některé státy vyžadují, aby cestovní pas platil ještě určitou dobu po vstupu do země nebo ukončení pobytu (zpravidla 6 měsíců). Týká se to např. Egypta, Thajska a dalších zemí. Tuto informaci si raději ověřte předem na stránkách Ministerstva zahraniční věcí České republiky v sekci cestování.

  Jak vyřídit dětský pas?

  Platný cestovní doklad musí mít při cestách do zahraničí také děti – už není možné zapisování dětí do cestovních dokladů jejich rodičů. Žádost o vydání cestovního pasu pro dítě podává jeho zákonný zástupce. Potřebuje k tomu doklady prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (např. rodný list dítěte), případně starý cestovní pas nezletilého. Nutná je také osobní účast dítěte. Od 15 let mohou nezletilí podávat žádost o vydání cestovního pasu sami, ale pouze s písemným souhlasem a ověřeným podpisem zákonného zástupce.

  Jak vyřídit dětský pas? Foto
  Avatar
  28. 4. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!