Na občanský průkaz můžete cestovat do všech zemí Evropské unie a schengenského prostoru (navíc Island, Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko) a některých dalších států na základě mezinárodních dohod (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Kosovo, Makedonie, Moldávie, Srbsko). Do ostatních zemí však musíte mít platný cestovní pas, případně vízum. Aktuální informaci o tom, jaké cestovní doklady potřebujete pro vstup a pobyt v dané zemi, zjistíte na stránkách Ministerstva zahraniční věcí České republiky v sekci cestování.
O vydání cestovního pasu zažádejte u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, či v Praze u úřadu městské části. Pokud potřebujete vyřídit cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 24 hodin nebo 5 pracovních dnů, je možné podat žádost na Ministerstvu vnitra.
Od 1. ledna 2016 se vydávají pouze pasy se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji. Staré pasy jsou stále platné, ale některé státy (např. USA) je neakceptují. Zda máte nový pas s biometrickými údaji, poznáte podle obdélníku s kolečkem pod nápisem „Cestovní pas“ na jeho přední stránce. Pokud nový pas s biometrickými údaji nemáte, ověřte si před cestou, zda ho vaše cílová destinace přijme.
Standardně vám cestovní pas vydají do 30 dnů. Pokud ho potřebujete rychleji, požádejte o vydání pasu ve zkrácené lhůtě do 24 hodin (v pracovních dnech) či do 5 pracovních dnů.
Ceny za vyřízení cestovního pasu se liší podle toho, za jak dlouho cestovní pas potřebujete. Nejdražší je samozřejmě „pas na počkání“, který vám vydají do 24 hodin.
Cestovní pas je platný:
Platnost cestovního pasu není možné prodloužit, vždy si musíte zažádat o vydání nového pasu.
Některé státy vyžadují, aby cestovní pas platil ještě určitou dobu po vstupu do země nebo ukončení pobytu (zpravidla 6 měsíců). Týká se to např. Egypta, Thajska a dalších zemí. Tuto informaci si raději ověřte předem na stránkách Ministerstva zahraniční věcí České republiky v sekci cestování.
Platný cestovní doklad musí mít při cestách do zahraničí také děti – už není možné zapisování dětí do cestovních dokladů jejich rodičů. Žádost o vydání cestovního pasu pro dítě podává jeho zákonný zástupce. Potřebuje k tomu doklady prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (např. rodný list dítěte), případně starý cestovní pas nezletilého. Nutná je také osobní účast dítěte. Od 15 let mohou nezletilí podávat žádost o vydání cestovního pasu sami, ale pouze s písemným souhlasem a ověřeným podpisem zákonného zástupce.
Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!