Do Řecka jezdíme především za koupáním a výtečnou gastronomií. Země pod bájným Olympem však nabízí i nezměrné množství pamětihodností z různých historických období. Řada z nich se pro svou kulturní hodnotu stala součástí světového dědictví UNESCO. Podívejte se, které řecké památky jsou dobře dostupné z oblíbených prázdninových destinací.
První řeckou památkou na seznamu UNESCO se stal v roce 1986 Apollónův chrám v Bassai. Templ z 5. století před naším letopočtem, který najdete v opuštěné krajině jihozápadního Peloponésu, objevil až francouzský architekt Bocher v roce 1765. Nebývale velká (délka přes 38 metrů) i zachovalá stavba oslavuje Diova syna, boha mytologie a náboženství Apollóna. Architektura chrámu využívá všechny tři základní stavební řády starověkého Řecka (dórský, jónský, korintský).
Věděli jste, že Apollón byl dvojčetem bohyně lovu Artemis?
Původně se tady těžilo zlato. Jméno získalo po Filipu II., otci Alexandra Velikého. Roku 42 př. n. l. zde Antonius s Octavianem zničili Caesarovy vrahy Bruta a Cassia. A dochované zbytky starověkého města Filippoi (Philippi) dokumentují úžasné architektonické a stavební umění našich předků. Vynikají z nich církevní chrámy, fórum, trosky domů a především obří, dosud využívaný amfiteátr. Z pozdější éry pochází bazilika B (kolem roku 560).
Věděli jste, že apoštol Pavel založil ve Filippoi první křesťanskou komunitu na evropském kontinentu?
Chcete-li se seznámit s dokonalou ukázkou byzantské architektury, prohlédněte si středověký klášter Dafnion na západním okraji Atén. Nejstarší budova u posvátné cesty do Eleusis byla postavena už v 6. století, poté se zde střídali pravoslavní mniši a cisterciáci. Hlavní chrám pochází pravděpodobně z první poloviny 11. století, jeho vnitřní výzdoba z 12. století vyniká řadou nádherných mozaik s výjevy z tzv. Dvanáctera.
Věděli jste, že Dafnion patří mezi památky UNESCO společně s kláštery Hosios Lukas v Bojótii a Nea Moni na Chiosu?
Poblíž starověké Sparty a nejvyššího peloponéského pohoří Taygetos turisté obdivují výtečně zachovaný areál středověkého města Mystras. Mohutná pevnost, katedrála Metropolis, palác Despotů, klášter Perivleptos či kaple Agia Sophia odkazují na jeho velkou minulost, která se začala psát ve 13. století. Na historické hodnotě nic nemění ani fakt, že Řecko ho v roce 1821 získalo jako bezvýznamnou, nájezdníky několikrát vyplněnou obec. Dnes se řadí mezi nejvýznamnější řecké památky.
Věděli jste, že v 15. století bylo Mystras hlavním městem Peloponésu?
Na poloostrově stejného jména roste snad až do nebe svatá hora Athos. V rámci Řecké republiky se těší administrativní autonomii a nejen proto se označuje za Vatikán ortodoxní církve. Před více než tisícovkou let na ní začala výstavba klášterů, ve kterých dnes vedou asketický život poustevníci z celé pravoslavné Evropy. Monastýrů jsou na dvě desítky, spadají přímo pod konstantinopolského patriarchu a k nejvýznamnějším se řadí Dionisiou, Helandariou či Megistis Lavras.
Věděli jste, že vstoupit do areálu se povoluje pouze mužům?
U městečka Ligourio na východě Peloponéského poloostrova se nachází zbytky antického města Epidauros s amfiteátrem a chrámem boha léčitelství Asklépia. Svatostánek, jehož zbytky se dochovaly do současnosti, představoval nejvýznačnější léčitelské centrum celého starověku. Návštěvníci areálu můžou obdivovat též kruhovou stavbu pro chov posvátných hadů (thóla) a velký poutní dóm (katagógeia).
Věděli jste, že do amfiteátru v Epidauru se vešlo až 14 tisíc diváků?
Symbol starověkého Řecka, dominanta řecké metropole, jedinečná historická památka – to všechno představuje Akropole v Aténách. Obecně byla akropolis (česky třeba vyšehrad) centrální opevněné návrší antického města s palácem vladaře a církevním chrámem. První mykénské stavby zde stály nejspíše již v polovině 2. tisíciletí př. n. l. Hlavní dochované součásti jsou chrám bohyně Athény (Parthenón), divadlo Dionýsia Eleuthera, Odeon Heroda Attika, Periklův Odeon nebo Eumeneovo sloupořadí.
Věděli jste, že po dobytí Atén Turky sloužila Akropole jako sídlo guvernéra, mešita a harém?
Druhé největší řecké město Soluň (Thessaloniki) založil makedonský král Kassandros už tři století před naším letopočtem. V současnosti zde funguje důležitý přístav a jedinečné prolnutí antických a byzantských památek s moderní architekturou vábí turisty z celého světa. Na toulkách Soluní si nenechte ujít výraznou Bílou věž z 15. století, baziliku Hagios Demetrios, bytelné městské opevnění, řadu předkřesťanských či byzantských chrámů a jiné monumenty.
Věděli jste, že Kassandros byl švagrem samotného Alexandra Velikého?
Na vrcholu slávy věštírny v Delfách se bez jejího posvěcení nestalo ve starém Řecku v podstatě nic důležitého, dokonce ani vyhlášení války. Teď patří archeologické naleziště Delfy, ležící severně od Peloponésu za Korintským zálivem, k nejslavnějším památkám v Řecku. Hlavní chrám Delfské věštírny, v němž kdysi pýthie (věštkyně) předpovídala nad trhlinou v zemi v místě geologického zlomu, stojí v terasovité krajině ve výšce 600 metrů.
Věděli jste, že nejasná slova věštkyň skrývali kněží ve verších, umožňujících protikladný výklad kvůli nezpochybnitelnosti věštby?
Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!