1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Antikoronavirová pravidla a opatření v letadle

Bez kontaktu aneb nová pravidla a opatření v letadlech

Co se dozvíte?

  Cestování letadlem nyní vypadá trochu jinak, než jste byli zvyklí. Jaká antikoronavirová opatření a nová bezpečnostní pravidla fungují na palubě letadel?
  100% čistota

  100% čistota

  Dezinfekce, čistota, hygiena… Tato slova teď slýcháme mnohem častěji než kdy jindy. A slýchat je budeme i po cestě na dovolenou. Aby bylo uděláno maximum pro ochranu zdraví cestujících, je před a po každém letu interiér letadla pečlivě vydezinfikován dle nejpřísnějších hygienických standardů. Dezinfikují se i sedačky včetně úložných kapes, servírovací stolky, úložné prostory nad hlavami cestujících a toalety. Důraz je kladen také na vybavení letadel vzduchovými filtry, které zachytí téměř 100 % všech virů a bakterií.

  Jedině s rouškou

  Jedině s respirátorem

  Ochrany úst a nosu se během cestování jen tak nezbavíme. Respirátor bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 95 % dle příslušných norem (např. FFP2/KN 95) je v letadle povinný pro personál i cestující starší 15 let (dětem ve věku od 2 do 15 let stačí rouška, děti do 2 let mít ochranu úst a nosu nemusí). Zatímco personál musí mít kromě ochranných prostředků dýchacích cest i rukavice, vám postačí pouze respirátor. Povinnost mít zakrytá ústa i nos platí po celou dobu letu. Respirátor je možné sundat pouze při konzumaci jídla a pití na nezbytně nutnou dobu.

  Bezkontaktní cestování

  Bezkontaktní cestování

  Co nejvíc bezkontaktní – tak by se dal charakterizovat život v posledních měsících. A při cestování platí bezkontaktní přístup vzhledem k co nejvyšší možné ochraně vašeho zdraví dvojnásob. Bezkontaktní je nejenom placení na palubách letadel, ale i pohyb cestujících. Dvoumetrové odstupy od ostatních je nutné dodržovat při nástupu i výstupu do/z letadla, a pokud to kapacita letadla dovolí, jsou cestující usazováni s odpovídajícími rozestupy. Podpora on-line odbavení je samozřejmostí.

  Čeho už se v letadle nedočkáte

  Čeho už se v letadle nedočkáte

  Čerstvé pečivo, nakupování suvenýrů nebo dárků během letu, spousta časopisů na čtení… Některé věci, na něž jste byli v průběhu letu zvyklí, už jsou tabu. Občerstvení je nově podávané vždy důkladně zabalené a nabízené v omezené podobě. Zboží už vzhledem k minimalizaci kontaktu mezi cestujícími a personálem letadla není možné zakoupit tak jako dříve. Omezeny jsou také tištěné materiály na palubě, k dispozici již nejsou např. palubní magazíny.

  Pro ochranu zdraví cestujících se snaží personál letiště i letadel udělat naprosté maximum. Dbejte proto během cestování na hygienická doporučení a dodržujte nová pravidla. Pomůžete tím ochránit jak svoje zdraví, tak i zdraví ostatních cestujících.

  A co před nástupem a výstupem z letadla?

  Na letištích platí podobná opatření jako v letadlech:
  • zvýšená frekvence čištění a dezinfekce všech prostor,
  • podpora on-line odbavení a bezkontaktního placení,
  • dodržování fyzického odstupu (značeno podlahovými značkami),
  • dezinfekční prostředky k dispozici,
  • uspořádání prostor k sezení/čekání cestujících s ohledem na dostatečný odstup,
  • měření teploty cestujících, zdravotní prohlídky, termokamery,
  • řízená cirkulace vzduchu a důsledné čištění vzduchových filtrů na terminálech,
  • povinnost nosit vhodný respirátor (v ČR je nošení odpovídající ochrany úst a nosu na veřejných místech povinné, respirátor je tedy nezbytný nejen v letadle, ale i před vstupem a po výstupu z letadla).
  Avatar
  15. 6. 2020
  Klara Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!