1. FISCHER Blog
 2. Rady na cestu
 3. 12 věcí, které nesmí chybět v cestovní lékárničce

Jak vybavit cestovní lékárničku?

Co se dozvíte?

  Průjem, úpal, spáleniny od sluníčka a komáří štípance… Nejčastější zdravotní útrapy na cestách určitě sami dobře znáte. Dokáží dovolenou pěkně znepříjemnit. S dobře vybavenou cestovní lékárničkou vám ale vytoužené prázdniny nepokazí. Poradíme vám, co nesmí chybět v cestovní lékárničce, ať už se chystáte do Středomoří nebo do exotiky.
  Základní lékařská „dvanáctka“ pro cestovatele

  Základní lékařská „dvanáctka“ pro cestovatele

  V naprosté většině turistických destinací jsou dobře dostupné lékárny, nicméně je vždycky lepší mít pro nenadálé případy alespoň základní léky po ruce. Obsah vaší cestovní lékárničky volte s ohledem na délku a povahu dovolené, dostupnost zdravotní péče v místě pobytu a počet a věk spolucestujících. Následující položky by neměly chybět v žádné cestovní lékárničce.

  1. Léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v původním balení nebo s příbalovým letákem
  2. Dezinfekční přípravek na oděrky, škrábance, drobné úrazy a štípance
  3. Náplasti, obvaz, pružné obinadlo a mast nebo gel s obsahem protizánětlivých látek na hojení ran a drobná poškození kůže
  4. Léky na bolest, zánět a horečku (přípravky snižující teplotu využijete i při bolesti zubů, hlavy apod., doporučujeme přibalit také digitální teploměr)
  5. Přípravky proti průjmu a zácpě
  6. Léky na alergii (mohou se vám hodit, i pokud nejste alergik – zmírňují projevy štípanců, různých vyrážek apod.)
  7. Léky na bolest krku, rýmu a kašel (oceníte i na letní dovolené např. z důvodu vystavení nadměrné klimatizaci)
  8. Kapky do očí a nosu
  9. Kvalitní opalovací krém s odpovídající UVA/UVB ochranou a zklidňující přípravek na popáleniny
  10. Repelent a insekticidy pro případ, že budete v destinaci se zvýšeným výskytem obtěžujícího hmyzu
  11. Nůžky na přípravu náplastí či obvazu
  12. Pinzeta např. na odstranění přisátého klíštěte

  Státní zdravotní ústav ČR doporučuje cestovatelům konkrétní značky léčivých přípravků na dovolenou podle charakteru zdravotního problému.

  Nezapomeňte, že léky nemají být vystaveny slunci, vlhku nebo vysokým teplotám!

  Lékárnička na cesty do tropů

  Na cestách do exotiky budete potřebovat trochu „vymakanější“ cestovní lékárničku. Slunce v tropech pálí více, komáři jsou dotěrnější a lékárny mohou být o něco hůře dostupné. Pokud se budete pohybovat mimo turistické destinace, konzultujte obsah vaší cestovní lékárničky v libovolném centru cestovní medicíny. Co se vám bude do tropů hodit navíc?

  • Kvalitní repelent s obsahem min. 50 % účinné látky DEET
  • Antimalarika pro cesty do malarických oblastí (typ přípravku je VŽDY nutné konzultovat s lékařem, jelikož se liší dle oblasti, délky a charakteru pobytu i zdravotního stavu cestovatele)
  • Moskytiéra (ve většině případů je součástí ubytování, nicméně si tuto skutečnost raději ověřte předem)
  Náš tip: Před cestou do tropů doporučujeme užívat vitaminy skupiny B, které pomáhají odpuzovat hmyz.
  • Širokospektrální antibiotika (pro cesty do odlehlejších oblastí, kde není okamžitě dostupná lékařská pomoc, vám je pro všechny případy předepíší v centru cestovní medicíny)
  • Dezinfekce vody (oceníte ji tam, kde není k dispozici balená voda)
  • Přípravky proti dehydrataci organismu (přijdou vhod obzvlášť v případě cestovatelského průjmu, obsahují totiž důležité minerály a soli, které organismus ztrácí během zažívacích obtíží)
  Cestovní lékárnička pro děti

  Cestovní lékárnička pro děti

  Lékárnička pro nejmenší cestovatele by měla obsahovat totéž, co cestovní lékárnička pro dospělé. Navíc je vhodné přibalit dětem přípravek na péči o citlivou pokožku (např. na opruzeniny) a kde je to možné, volit šetrnější dětskou variantu léčivých přípravků. Děti jsou mnohem častěji náchylnější na nevolnost v dopravních prostředcích, takže pro jistotu přibalte Kinedryl a nezapomínejte ani na to, že citlivá dětská pokožka potřebuje opalovací krém s vyšším faktorem.

  Očkování na dovolenou

  Do většiny turistických destinací se obejdete bez speciálního očkování. Pokud však cestujete do exotiky nebo se plánujete pohybovat mimo turistické oblasti, vyplatí se vám investovat do očkování. Mezi základní „očkovací trojku“ pro cestovatele patří vakcinace proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a tetanu. Do jakých destinací se nechat očkovat, jaká očkování jsou povinná a jaká pouze doporučená, vám radíme v samostatném článku.

  Prevence je nejlepší lékař

  Prevence je nejlepší lékař

  Kromě kvalitně vybavené cestovní lékárničky a doporučeného očkování se vyplatí myslet na desatero bezpečného cestování:

  1. dodržujte základní hygienická pravidla a vždy mějte po ruce bezoplachový antibakteriální gel,
  2. nepijte vodu z kohoutku, nedávejte si do pití led a neomývejte zubní kartáček a potraviny jinou než balenou vodou,
  3. nekonzumujte tepelně nedostatečně upravené pokrmy,
  4. vyhněte se nebezpečným sportovním aktivitám,
  5. vyvarujte se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty,
  6. chraňte vaši kůži před žhavými slunečními paprsky kvalitními opalovacími přípravky, oči slunečními brýlemi a hlavu kloboukem nebo šátkem,
  7. nezapomínejte na hrozbu nemocí přenášených hmyzem a používejte repelenty, do přírody a ve večerních hodinách noste dlouhé rukávy a nohavice,
  8. dodržujte pitný režim,
  9. obstarejte si před dovolenou kvalitní cestovní pojištění (Jak vypadá cestovní pojištění, která vám může ušetřit miliony?),
  10. nepodceňujte možnost přenosu nemocí.
  Náš tip: Pokud jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, v krizi nejste nikdy sami. Při problémech se můžete obrátit na delegáta, který vám pomůže s řešením nepříjemných situací, navštíví s vámi lékaře, pomůže při komunikaci s místními úřady atd.
  klara.vacek
  23. 9. 2020

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!