1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Průvodce COVID testem před dovolenou

Pár minut a je to. Testu na covid se bát nemusíte

Co se dozvíte?

  Rezervovat letenku a ubytování, vyřídit cestovní doklady, sjednat pojištění, zabalit a? Nechat se testovat na covid… Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám vstupu do jednotlivých zemí je možné, že vás to také potká. Testování na koronavirus se bohužel pomalu stává součástí cestování, není však čeho se bát. Řekneme vám všechno o covid testu, poradíme kde a kdy se nechat otestovat a kolik to stojí.

  Kam je potřeba test na koronavirus?

  Některé země vyžadují před vstupem na svoje území potvrzení negativního výsledku covid testu v závislosti na vývoji počtu nakažených ve výchozí zemi cestovatele. Seznam zemí, z nichž je potřeba potvrzení, přitom většinou každý týden aktualizují. Situace se tedy často mění. Česká republika má navíc svůj vlastní seznam států, ze kterých požaduje při návratu do ČR potvrzení o negativním testu na koronavirus. Aktuální podmínky vstupu vč. nutnosti testu na covid pro vás pravidelně aktualizujeme.
   
  Náš tip: Přečtěte si odpovědi na časté dotazy našich klientů k dovolené v jednotlivých destinacích.

  Kde se nechat testovat?

  Ministerstvo zdravotnictví ČR pravidelně aktualizuje mapu odběrových míst, kde provádějí testování na koronavirus. V mapě najdete odběrová místa v Praze i ostatních krajích a městech po celé ČR vč. přehledně značených odběrových míst pro samoplátce – tedy osoby, které nemají doporučení lékaře a chtějí se nechat otestovat na základě vlastního uvážení (např. právě před cestou do ciziny).
   
  Jak vypadá test na covid?

  Jak vypadá test na covid?

  Test na přítomnost koronaviru se provádí výtěrem z nosohltanu (metoda PCR). V praxi to vypadá tak, že vám do nosu zasunou dlouhou úzkou tyčinku a vatovým tamponem na jejím konci setřou vzorek ze zadní stěny nosohltanu. Trvá to pouze pár minut a nejde o bolestivou proceduru. Krevní testy slouží pouze ke změření hladiny protilátek, a nikoliv ke zjištění současné přítomnosti nákazy, z toho důvodu jednotlivé státy akceptují pouze PCR testy. Testování dětí probíhá podobně jako u dospělých.

  Během testování jsou dodržována nejpřísnější bezpečnostní pravidla, aby nedošlo k případnému přenosu nákazy. Pokud i přesto nechcete zbytečně navštěvovat ordinaci, máte možnost nechat se otestovat přímo v autě. V případě tzv. Drive-in testu totiž nemusíte vůbec vystoupit z auta. Dojedete vozem k odběrnému místu a výtěr vám provedou přímo v něm.

  Kolik testování na covid stojí?

  Stát nebo zdravotní pojišťovny hradí test na koronavirus pouze v případě zdravotní indikace a doporučení lékaře. Testování si tedy budete muset zaplatit sami. Cena testování se standardně pohybuje mezi 1 7002 400 Kč dle jednotlivých laboratoří. Některá odběrová centra požadují ještě navíc příplatek za vystavení potvrzení o negativním výsledku testu, a to zhruba 250 Kč.
  Náš tip: Sjednejte si před dovolenou cestovní připojištění EXTRA. V případě onemocnění COVID-19 vám poskytne extra ochranu v průběhu vaší dovolené i před jejím nastoupením (kryje léčebné výlohy, zrušení cesty i znemožnění návratu).

  Kdy se dozvím výsledek testu?

  A jak dlouho před cestou se nechat testovat? Výsledek covid testu se dozvíte většinou do 48 hodin. Dejte si pozor na to, že cílové země požadují potvrzení o negativním výsledku covid testu většinou ne starším než 3 nebo 4 dny. Existuje také možnost testování na počkání, kdy je výsledek testu známý do 3 hodin. Cena expresního testu je však mnohonásobně vyšší, pohybuje se zhruba kolem 7 000 Kč.
  Náš tip: Poradíme vám, jak se připravit na první cestu po koronaviru a zůstat v bezpečí.

  Kam aktuálně cestovat?

  Cestování bez testu je aktuálně možné do mnoha oblíbených dovolenkových destinací ve Středomoří a chystá se i postupné otevírání exotických zemí. Záleží jenom na vás, jestli se rozhodnete vycestovat ještě v létě, nebo raději počkáte. Inspirujte se naším kalendářem destinací – vybrali jsme pro vás nejlepší místa, kde slunce hřeje i na podzim a v zimě.

  Avatar
  21. 8. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!