1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Průvodce COVID testem před dovolenou

Pár minut a je to. Testu na covid se bát nemusíte

Co se dozvíte?

  Rezervovat letenku a ubytování, vyřídit cestovní doklady, sjednat pojištění, zabalit a? Nechat se testovat na covid… Testování na koronavirus je nyní nutnou součástí cestování, není však čeho se bát. Řekneme vám všechno o covid testu, poradíme kde a kdy se nechat otestovat, kolik to stojí a kde je testování nejvýhodnější.

  Kam je potřeba test na koronavirus?

  Destinace vyžadují před vstupem na svoje území potvrzení negativního výsledku covid testu většinou v závislosti na vývoji počtu nakažených ve výchozí zemi cestovatele. Seznam zemí, z nichž je potřeba potvrzení, přitom většinou každý týden/měsíc aktualizují. Situace se tedy často mění. Česká republika má navíc svůj vlastní seznam států, ze kterých požaduje při návratu do ČR potvrzení o negativním testu na koronavirus. Aktuální podmínky vstupu vč. nutnosti testu na covid pro vás pravidelně aktualizujeme.
   
  Náš tip: Přečtěte si odpovědi na časté dotazy našich klientů k dovolené v jednotlivých destinacích.

  PCR nebo levnější antigenní test?

  PCR i antigenní testy jsou prováděny výtěrem z nosohltanu (jiné způsoby odběru antigenního testu zatím nejsou uznávány). Odlišnost spočívá v tom, po čem daný test pátrá – antigenní test hledá bílkovinu, která se objevuje na povrchu viru, PCR test genetickou informaci. Z hlediska vyhodnocení je hlavním rozdílem antigenních testů proti PCR to, že se hledaná látka ve vzorku nenamnoží – pro vyhodnocení antigenního testu tedy není potřeba laboratoř. Z toho důvodu jsou antigenní testy levnější, rychlejší a také méně spolehlivé. PCR metoda je naproti tomu citlivější a schopná detekovat i velmi malé stopy viru – z toho důvodu většina destinací uznává právě PCR testy.

  Informaci, zda do vaší destinace potřebujete PCR test nebo vám postačí výhodnější antigenní test, si ověřte na webu Ministerstva zahraničních věcí.

  Kde se nechat testovat?

  Ministerstvo zdravotnictví ČR pravidelně aktualizuje mapu odběrových míst, kde provádějí testování na koronavirus (PCR i antigenní testování). V mapě najdete odběrová místa v Praze i ostatních krajích a městech po celé ČR vč. přehledně značených odběrových míst pro samoplátce – tedy osoby, které nemají doporučení lékaře a chtějí se nechat otestovat na základě vlastního uvážení (např. právě před cestou do ciziny).
   
  Náš tip: V případě nákupu zájezdu od CK FISCHER nebo EXIM TOURS se můžete nechat testovat přímo u letiště těsně před odletem (i po příletu) za nejnižší cenu od 490 Kč! Výsledek testu obdržíte do hodiny.
  Jak vypadá test na covid?

  Jak vypadá test na covid?

  Test na přítomnost koronaviru se provádí výtěrem z nosohltanu. V praxi to vypadá tak, že vám do nosu zasunou dlouhou úzkou tyčinku a vatovým tamponem na jejím konci setřou vzorek ze zadní stěny nosohltanu. Trvá to pouze pár minut a nejde o bolestivou proceduru. Krevní testy slouží pouze ke změření hladiny protilátek, a nikoliv ke zjištění současné přítomnosti nákazy, z toho důvodu jednotlivé státy akceptují pouze PCR či případně antigenní testy. Testování dětí probíhá podobně jako u dospělých.

  Během testování jsou dodržována nejpřísnější bezpečnostní pravidla, aby nedošlo k případnému přenosu nákazy. Pokud i přesto nechcete zbytečně navštěvovat ordinaci, máte možnost nechat se otestovat přímo v autě. V případě tzv. Drive-in testu totiž nemusíte vůbec vystoupit z auta. Dojedete vozem k odběrnému místu a výtěr vám provedou přímo v něm.

  Kolik testování na covid stojí?

  Stát nebo zdravotní pojišťovny hradí test na koronavirus pouze v případě zdravotní indikace a doporučení lékaře. Testování si tedy budete muset zaplatit sami. Cena PCR testování se standardně pohybuje mezi 1 3002 400 Kč dle jednotlivých laboratoří. Některá odběrová centra požadují ještě navíc příplatek za vystavení potvrzení o negativním výsledku testu, a to za zhruba 250 Kč. Antigenní testy jsou levnější - jejich cena se pohybuje zhruba od 600 Kč výše. Naše cestovní kancelář společně s EXIM TOURS a Nev-Damou nabízí exkluzivně pro klienty testy za zvýhodněnou cenu od 490 Kč.
  Náš tip: Sjednejte si před dovolenou cestovní připojištění C19+. Poskytne vám extra ochranu v případě onemocnění COVID-19 nebo nařízené karantény před zahájením dovolené i v jejím průběhu (kryje zrušení cesty a znemožnění návratu).

  Kdy se dozvím výsledek testu?

  A jak dlouho před cestou se nechat testovat? Výsledek PCR testu se dozvíte většinou do 48 hodin (v případě antigenního testu už do několika desítek minut či max. pár hodin). Některá odběrová místa však už nabízejí výsledek testování téměř na počkání do cca 90 min (i metodou PCR bez příplatku). 

  Dejte si pozor na to, že cílové země požadují potvrzení o negativním výsledku covid testu většinou ne starším než 2-4 dny.

  Upozornění: při vstupu do země se musíte prokázat mezinárodním potvrzením o negativním výsledku testu na COVID-19, je tedy nutné, aby výsledek byl v anglickém jazyce.

  Náš tip: Poradíme vám, jak se připravit na první cestu po koronaviru a zůstat v bezpečí.

  Jak je to s testováním dětí?

  Některé destinace požadují, aby potvrzení o negativním výsledku testu měly při vstupu do země také děti – věková hranice buď neexistuje, nebo je stanovena nejčastěji od pěti či šesti let. Zjistěte, jaké jsou vstupní požadavky pro děti do jednotlivých destinací v často kladených dotazech.

  Láká vás cestování?

  Pokud už se také nemůžete dočkat, až opět vyrazíte na cesty, ale odrazuje vás složité hledání testovacího místa, dlouhé objednací lhůty, nekonečné čekání na výsledek testu a zbytečné výdaje, vsaďte na dovolenou s CK FISCHER nebo EXIM TOURS, které k zájezdům nabízejí rychlé testování u letiště v Praze za zvýhodněnou cenu od 490 Kč před odletem i po příletu.

  Avatar
  8. 12. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!