Úvodní stránka
Destinace
Fotočlánky
Naše redakce
Rady na cestu
Tipy na dovolenou
Novinky a zajímavosti
Vyberte si dovolenou
Tipy na dovolenou
Rady na cestu
Fotočlánky
Novinky a zajímavosti
Destinace
Naše redakce
Vyberte si dovolenou
Naše redakce
Pojeďte s námi na dovolenou
FISCHER Blog
Tipy na dovolenou
Kam na čaj? Zahřejte se při čtení o nejlepších čajových destinacích
Kam na čaj? Zahřejte se při čtení o
nejlepších čajových destinacích
Co se dozvíte?
Drobné radosti jsou tím nejlepším, co dokáže zpříjemnit si každodenní rutinu. Třeba takové pití čaje. Ať už preferujete čaj o páté se sušenkami na britský způsob nebo si svůj oblíbený „té“ vychutnáte po česku k snídani, není nad to, se v chladných měsících zahřát horkým šálkem. Třeba u dobrého čtiva. A proč to nespojit v jedno? Zpříjemněte si svůj čajový rituál čtením o nejlepších čajových destinacích a vyberte si svůj příští dovolenkový šálek čaje.
Srí Lanka
Každý správný milovník čaje zná
Srí Lanku
, zemi, která léta nesla stejný název jako legendární černý čaj – Cejlon. Nejvyhlášenější čajovou oblastí na Srí Lance je horská
Nuwara Eliya
aneb „čajové hlavní město Srí Lanky“, kde v koloniálních dobách začali s pěstováním čajovníku Britové. Právě odsud pochází „šampaňské mezi čaji“ – černý čaj s lehkou citrusovou příchutí, který si oblíbila samotná britská královna.
Pokud budete chtít na vlastní oči spatřit výrobu čaje, projít se po čajových plantážích, pozorovat sběračky čajových lístků při práci a vychutnat si ten nejlahodnější šálek cejlonského čaje přímo s výhledem na plantáže, vydejte se do známého
Mackwoods Tea Centre
.
Vychutnejte si cejlonský čaj
Indie
Článek o čaji bez zmínky o
Indii
? Nemožné. Jestliže máte rádi cestování i čaj, musíte si na váš cestovatelský seznam míst, které chcete navštívit, rozhodně zařadit bengálský
Darjeeling
přezdívaný „království černého čaje“. Poloha na himalájských svazích v nadmořské výšce až 2 500 m zaručuje pomalý růst čajových lístků a tím i obzvlášť intenzivní a příjemné aroma čaje. Mnohé z přibližně stovky zdejších čajových plantáží jsou mezi čajovými fandy tak populární, že se dají přirovnat třeba k vyhlášeným vinařstvím ve Francii.
Čajoví fajnšmekři nesmí ze svého cestovatelského seznamu vynechat ani
Assam
– nejrozsáhlejší oblast pěstování černého čaje na světě. Assamské čaje jsou jedny z nejjemnějších, za což vděčí kombinaci vlhkosti a tepla, která je dána polohou v údolí Brahmaputry a častými dešti. Mezi další „luxusní“ čajové oblasti patří také jihoindické
Nilgiri
.
Čína
Několik tisíciletí zkušeností s pěstováním čaje má čajová velmoc
Čína
. A je to znát. Čínský čaj je proslulý dokonalou chutí, vůní i vzhledem. Není divu, když právě Čína zavedla známé čajové číselné standardy, které zaručují kvalitu a chuť čaje. Díky milionům drobných pěstitelů však čínský čaj umí svou chutí a vůní stále překvapit. A druhy čaje? Zelený, černý, žlutý, bílý a hlavně slavný „červený“ Pu-Erh.
Pokud vás láká cesta za ochutnávkou nejlepších čínských čajů, vydejte se do provincií
Yunnan
,
Zhejiang
,
Anhui
,
Fujian
,
Jiangsu
či
Guangdong
. Skvělý čínský čaj však ochutnáte téměř všude. Aby ne, vždyť Čína je největším producentem čaje na světě, který je zároveň považován za kolébku čaje i čajové kultury.
Je libo šálek čínského čaje?
Indonésie
Jáva
, Sumatra nebo
Sulawesi
? Jestli vás láká dovolená s příchutí indonéského čaje, vsaďte na jeden z těchto tří hlavních čajových ostrovů
Indonésie
. O indonéských čajích se traduje, že jsou velmi jemné a vynikají lahodnou chutí. V Indonésii aktuálně vede zelený čaj mísený s jasmínovými květy, delší tradici zde však má černý čaj, kromě nich si tu můžete vychutnat ještě čaj bílý a tzv. polozelený.
A kde přesně v Indonésii můžete být svědky toho, jak místní sběračky ručně sklízejí čajové lístky a popíjet horký šálek při pohledu na čajové plantáže? Třeba na západě Jávy v
Pangalenganu
nebo ve středu ostrova na plantážích v okolí
Diengu
. Na Sumatře třeba na úpatí sopky
Kerinci
či v okolí
Padangu
nebo na plantážích
Sidamanik
kousek od jezera Toba.
Poleťte s námi do Indonésie
Keňa
Vyrazit na čaj do
Keni
? Nemůžete šlápnout vedle! Ač se o tom příliš nemluví, keňské čaje si udržují tak vysokou a stálou kvalitu, že se díky nim Keňa stala jedním z největších světových producentů. A to ceny vybraných keňských čajů na světových trzích dosahují horentní výše! Jsou velmi silné, chuťově bohaté a mají sytou nasládlou vůni. A kde je v Keni vyzkoušet?
Nejvýznamnější keňské plantáže najdete v horách na jihozápadě Keni (okolí
Aberdare
s nejstarší keňskou plantáží
Kiambethu
jen kousek od Nairobi nebo Mt. Kenya se „zeleným“
Meru
) ve výšce od 1 500 do 2 750 m nad mořem, kde vydatné srážky podporují kvalitu čajových lístků. Na rozdíl od ostatních čajových velikánů nemá Keňa velké plantáže, většina čaje se pěstuje na menších farmách.
Navštivte s námi Keňu
Turecko
Nechce se vám kvůli čaji cestovat daleko? Pak se zaměřte na
Turecko
, které máme relativně kousek, a zároveň patří mezi pětici největších producentů čaje na světě. Turecký čaj je tak specifický a lahodný – výrazný, povzbudivý a aromatický – že většinu jeho produkce spotřebují místní lidé a jen malá část zbyde na vývoz. Údajně je dokonce oblíbenější než turecká káva. Typický Turek prý ročně vypije nápoje z celkem více než 2 kg čajových lístků! Stejně jako turecká káva také čaj se louhuje specifickým způsobem.
Tradiční turecký čaj se jmenuje
Rize
, a to podle oblasti na úpatí Pontských hor, kde se čajovník díky ideálním podmínkám pěstuje. Je to jen kousek od pobřeží Černého moře. Pokud se rozhodnete do Turecka zavítat na šálek čaje, nebuďte překvapeni, když vám ho naservírují rovnou oslazený (karamelem či cukrem), bez sladké chuti by to nebyl pravý turecký „cay“.
Je libo šálek tureckého čaje?
Věděli jste, že:
•
nejstarší zmínka o čaji
pochází už z roku 350 n. l. z čínského slovníku?
Tehdy se nápoji připravenému vařením lístků říkalo „kiu“.
•
čajové lístky se dají použít i do salátu?
V Myanmaru míchají nakládané čajové lístky s praženým sezamem, česnekem, arašídy, cizrnou, drceným zázvorem, čerstvými rajčaty a chilli. Výsledkem je lahodný „lahpet thoke“.
•
čajové plantáže jsou také v Evropě?
Nejstarší najdete na azorském ostrově São Miguel, kde s pěstováním čaje začal roku 1820 Jacinto Leite – velitel královské gardy, který si sazenici čajovníku přivezl z
Brazílie
.
27. 11. 2020
Klára Vacek
Exotika
Kuchyně
Kultura
To nejlepší
Líbí se vám náš článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!
Mohlo by vás
zajímat
Tipy a inspirace
Tady se plní sny. 7 favoritů z
nejlepších hotelů světa
Fotočlánky
TOP 10
nejkrásnějších měst
světa
Novinky a zajímavosti
Udělejte si
Havaj doma
!
Fotočlánky
9 nejkrásnějších míst
, která zařadit na travel list, než
zmizí
Fotočlánky
Jak vypadají
nejkrásnější ostrovy
světa?
Fotočlánky
Novodobých sedm divů světa
: to musíte vidět!
Fotočlánky
10 míst, kde si budete připadat
jako v pohádce
Fotočlánky
Putujte s námi po krásných
plážích Turecka