Momentálně nejaktivnější z islandských gejzírů
Vodopád Gullfoss, národní park Thingvelir a právě vřídlo Strokkur patří k základním zastávkám tzv. „zlatého trojúhelníku“ (nejdůležitější turistické zajímavosti na Islandu). Strokkur chrlí vařící vodu do výšky zhruba 20 m každých 5 až 10 min v geotermální oblasti u řeky Hvítá. Pouze pár metrů od něj pobublává ještě známější Geysir (dal tomuto geologickému úkazu jméno), který však vodu stříká velice nepravidelně.
Fotogenicky ideální místo k pozorování polární záře
Podivuhodný kuželovitý tvar hory Kirkjufell na severním pobřeží poloostrova Snaefellsnes láká fotografy, přírodovědce i turisty. Přes svou chabou nadmořskou výšku (463 m) udivuje svou krásou a nádhernou scenérií s vodopády, jezery a zelenými loukami. Navíc se odsud otevírá dechberoucí pohled na polární záři.
„Boží" vodopád na severu
Dá-li se o některém vodopádu na Islandu tvrdit, že je opravdu božský, pak se musí jednat jedině o Godafoss. Slávu si získal svou přitažlivostí, rozlehlostí i výtečnou dostupností u hlavní okružní silnice mezi městem Akureyri a jezerem Mývatn. Kousek dál po proudu řeky Skjálfandafljót ještě hučí menší vodopád Geitafoss.
Nejslavnější geotermální lázně s léčebnými účinky na Islandu
Modrá laguna představuje symbol islandského lázeňství, které čerpá z bohaté termální činnosti ostrova. Její popularitu podporuje i výhodná poloha na poloostrově Reykjanes poblíž metropole Reykjavíku. Koupání v horké vodě laguny bohaté na minerály nejen zahřeje v chladném severském počasí, ale také pomáhá v léčení kožních onemocnění.
Kaskádovité vodopády z tajícího ledovce
Island je počtem a půvabem svých vodopádů proslulý. Mezi nejnavštěvovanější z nich se řadí soustava kaskád Hraunfossar („Lávové vodopády“), ukrývající se na řece Hvítá severovýchodně od Reykjavíku. Tvoří ji množství potůčků, které napájí ledovec Langjökull odtávající vlivem horkého magmatického pole Hallmundarhraun.
Panenská ledovcová laguna s plujícími krami
Jökulsárlón má sice rozlohu jenom 18 km2, avšak není to jen tak obyčejné jezero. Jedná se o lagunu, po které plují kry uvolňující se z ledovce Vatnajökull a úzkým průlivem se odtávající kusy ledu dostávají až na hladinu Atlantiku. Ten je vyplavuje zpět na pobřeží, zvané díky tomu „Diamantová pláž“. Turisté s oblibou využívají možnost prohlídky speciálním obojživelným vozidlem.
Pohádková sopečná homole u ledovce Myrdalsjökull
Mezi 10 nejkrásnějších turistických zajímavostí Islandu náleží také vulkán Maelifell. Jeho zelený kužel vystupuje 200 metrů nad okolí (skutečná nadmořská výška je 799 m) nedaleko severního okraje majestátního ledovce Myrdalsjökull a v černé magmatické krajině působí jako zjevení. Na první pohled nepřístupnou oblast protíná cesta sjízdná pouze terénním vozem.
Největší islandské sirné prameny
Geotermální areál Hverir u soutěsky Námaskard zahrnuje kouřící fumaroly a bublající bahenní tůně v pustém terénu převážně oranžových a červených barev. Procházka mezi aktivitou hýřícími otvory, ze kterých stoupají silné sirné výpary, patří k tomu nejzajímavějšímu, co je k vidění na Islandu. Součástí komplexu tvoří parkoviště a prohlídkové stezky.
Nápadný horský štít na severu ostrova
Mimořádně výrazná, na první pohled nápadná skalní jehla vystupuje z horského hřebenu Drangafjall, který se táhne severojižním směrem od fjordu Eyjafjördur. Tyčí se do výšky 1 075 m a výrazně převyšuje okolní vrcholy. Dávné legendy o ukrytém pokladu vyvrátili Finnur Eyjólfsson a Sigurdur Waage při premiérovém výstupu v roce 1956.
Největší a hlavní město Islandu
Ostrovní metropole Reykjavík leží na jihozápadním pobřeží na začátku poloostrova Reykjanes. Žije v ní přibližně 130 tisíc obyvatel, více než třetina veškeré populace ostrova. K nejznámějším pamětihodnostem Reykjavíku se řadí katedrála (Dómkirkjan), kostel Hallgrímskirkja, budova parlamentu, koncertní hala Harpa, městské muzeum Árbæjarsafn a vila Höfði, místo konání tzv. „Summitu v Reykjavíku“, který vedl ke konci studené války.
Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!