1. FISCHER Blog
 2. Tipy na dovolenou
 3. TOP dovolená na jaře 2023: květinová Madeira | FISCHER blog

Jarní Madeira láká na slavnosti květin i úžasnou přírodu

Co se dozvíte?

  Probouzející se příroda, zpívání ptáků a nesmělé sluneční paprsky. Cítíte tu vůni jara? A kde si ji užít lépe než na ostrově věčného jara a jeho květinových slavnostech, na které míří milovníci květin z celého světa? Pokud vás také láká dovolená na přelomu dubna a května, vsaďte na fascinující pestrobarevnou krajinu Madeiry. Z té záplavy barev a vůní vám budou smysly přecházet.
   

  Poznávací zájezdy na Madeiru (nejen) na jaře


   

  Slavnosti květin 2023

  Zeď z květin se staví 7. 5.

  © Henrique S

  Pestrobarevné květinové koberce, městečka zahalená do pastelových dekorací, folklorní představení v květinových krojích a vůně rozkvetlých poupat. Letošní květinové slavnosti na Madeiře se konají od 27. 4. do 21. 5. 2023. Takovou nádheru si nesmíme nechat ujít. Proto jsme pro vás v termínu 28. 4.–5. 5. 2023 připravili poznávací zájezd na madeirské slavnosti květin. Na co se můžete těšit?

  Zeď z květin se staví 29. 4.

  Na Madeiře se již od roku 1979 každoročně koná průvod dětí v doprovodu rodičů, během kterého každé dítě umístí jako symbol naděje jednu květinu na tzv. „Zeď naděje – Wall of Hope“ ve Funchalu. Jde o symbolické volání po globálním míru. Pohled na tisíce dětí sestavujících zeď z rozkvetlých květin je nezapomenutelným zážitkem.

  Květinové slavnosti na Madeiře
  Květinové slavnosti na Madeiře
  © Henrique S
  Náš tip: Po sobotním dopoledni plném květin stojí za to prohlédnout si hlavní madeirské město Funchal přezdívané „malý Lisabon“ s historickým centrem, přístavem, kouzelnými uličkami, katedrálou Sé, muzeem vína a tržnicí Mercado dos Lavradores. Opomenout nesmíte hlavně slavnou botanickou zahradu Jardim Botánico.

  Květinový průvod následuje 30. 4.

  Ani v neděli nebude o květiny nouze. Květinový průvod „Grand Cortege Allegoric" v centru rezidenční oblasti Monte, která leží přímo nad Funchalem, se koná odpoledne. Za vidění stojí tropické zahrady Tropical Monte Palace s unikátní sbírkou rostlin a dřevin z celého světa, zdejší park a kostel.

  Květinový průvod na Madeiře
  Květinový průvod na Madeiře
  © Henrique S

  Výstava květin a květinové koberce jsou k vidění po celý festival

  Krásných věcí není nikdy dost. I po ukončení slavnostních květinových průvodů budete mít dostatek příležitostí obdivovat madeirské skvosty jara. Výstavu květin můžete navštívit v centru Funchalu na náměstí Praça da Restauração. Květiny vystavují obětaví pěstitelé a v různých kategoriích je hodnotí specializovaná porota.

  Výstava květin a květinové koberce jsou k vidění po celý festival

  © Henrique S

  Květinové koberce a dekorace můžete spatřit u příležitosti květinových slavností v madeirských ulicích, mimo jiné na Avenida Arriaga.

  Květinové slavnosti na Madeiře
  Květinové slavnosti na Madeiře
  © Henrique S

  Trhy s květinami

  Až uvidíte krásu madeirských květin, zatoužíte si je odvézt domů nebo si alespoň vyzdobit hotelový pokoj. Nespočet druhů květin si můžete koupit na květinových trzích, kde si kromě nich užijete také vůně a chutě tradičních pokrmů madeirské gastronomie.

  Květinové trhy na Madeiře
  Mercado dos Lavradores ve Funchalu

  © Henrique S

  Další události květinových slavností 2023 na Madeiře

  • Vystoupení „květinových skupin“ – 6., 13. a 14. 5. (skupiny se účastní i alegorického květinového průvodu 30. 4. v Monte)
  • Květinové koncerty – 11. až 14. 5. (koncerty na symbolických místech ostrova)
  • Květinová kolekce – 13. a 14. 5. (lokální móda inspirovaná květinami)
  • Květinové instalace – 18. až 21. 5. na Avenida Sá Carneiro (umění spojující typické prvky madeirské tradice a kultury)
  • Návrat klasických automobilů – 20. a 21. 5. v Praça do Povo (přehlídka klasických vozidel)

  Ostatní květinové krásy na Madeiře

  Zahrady orchidejí a botanické zahrady

  Co by to bylo za květinový zájezd bez návštěvy nádherných madeirských květinových zahrad. Kromě již zmíněných Jardim Botánico a Tropical Monte Palace doporučujeme třeba zahradu Quinta das Cruzes.

  Tropical Monte Palace, Madeira
  Tropical Monte Palace, Madeira

  Eukalyptové háje a plantáže lilií

  V rámci našeho poznávacího zájezdu na slavnosti květin na Madeiře 2023 podniknete také lehčí pěší túru podél levády Calheta na jižním pobřeží ostrova, která vede eukalyptovým hájem, kapradinovými porosty i plantážemi lilií (cca 9 km, 3 hodiny) a budete si moci prohlédnout také továrnu na zpracování cukrové třtiny. 

  Leváda, Madeira
  Lilie na Madeiře

  Tradiční barevné domky

  Krásné květiny a hlavně tradiční madeirské domy „palheiros“ se slaměnými střechami a s trojúhelníkovitým průčelím bílé, modré a červené barvy uvidíte ve skanzenu Parque Temático da Madeira v Santaně. V původních domečcích pastevců dnes můžete obdivovat umění zručných řemeslnic vyrábějících suvenýry ze slámy či krajky.

  Tradiční domek v Santaně
  Santana - dům s květinovým záhonem

  Levády a další z nejkrásnějších míst Madeiry

  Láká vás více než květinové slavnosti poznávání pestrobarevné madeirské přírody, divokého pobřeží s krásnými plážemi, unikátních levád a zajímavých památek? Podívejte se raději na:

  Rozkvetlý Amsterdam a květinové korzo 2023

  Náš tip: Na Madeiře už jste byli nebo vám nevyhovuje termín slavností květin 2023? A co takhle zkusit letos prodloužený víkend v rozkvetlém Amsterdamu? Doporučujeme vám letecký zájezd, který spojuje poznávání Amsterdamu s květinovými trhy a účast na jedinečném květinovém korzu 2023. 
  klara.vacek
  10. 2. 2023

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!