1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Přehledně: země, do kterých je možné cestovat

Kam je možné cestovat?

Co se dozvíte?

  Máte toulavé boty a rádi byste vyrazili za hranice? Přečtěte si, kam se aktuálně může na dovolenou, jaké podmínky vstupu musíte splnit a jak je to s návratem.

  Uvedené informace jsou platné od 25. 1. a pravidelně je pro vás aktualizujeme.

  Systém semaforu

  Ztrácíte se v neustále se měnících podmínkách vstupu do jednotlivých zemí a nepřehledných mapách Ministerstva zdravotnictví? Podívejte se na seznam s ikonkami semaforu, který přehledně vyobrazuje podmínky cestování. 
  1. Seznam pro cesty z ČR
  2. Seznam pro návrat do ČR

  Cestujete do státu EU?

  green.png

  Cesta je možná

  Bulharsko, Lucembursko, Portugalsko, Švédsko

  yellow.png

  Cesta je možná, ale podléhá karanténě, testu, nebo jiným podmínkám

  Andorra (test - PCR či TMA), Estonsko (test a karanténa nebo 2. test), Francie (test) Chorvatsko (test), Irsko (test, karanténa), Island (test po příletu a karanténa), Itálie (test - PCR či antigenní), Litva (test), Lotyšsko (test a karanténa), Malta (test), Nizozemí (PCR test v případě příjezdu veřejnou dopravou, v případě příjezdu trajektem nebo letadlem kromě PCR i antigenní test před nástupem na palubu, karanténa), Norsko (test, karanténa), Polsko (karanténa v případě příjezdu veřejnou dopravou, neplatí pro očkované), Portugalsko - Madeira (test) a Azory (test + další v případě pobytu delšího než 6 dní), Rakousko (karanténa), Rumunsko (karanténa), Řecko (test), Slovensko (test - PCR či antigenní), Slovinsko (test - PCR či antigenní), Španělsko - Baleárské a Kanárské ostrovy (test), Švýcarsko (karanténa)

  red.png

  Cesta není možná nebo povolená za účelem turistiky

  Belgie, Dánsko, Finsko, Kypr, Maďarsko, Německo, Španělsko (s výjimkou Baleárských a Kanárských ostrovů), Velká Británie   
   

  Evropy

  Návrat do ČR bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19 či karanténu (platí pouze pro české občany)

  Belgie, Bulharsko, Finsko, Island, Lucembursko, Maďarsko, Norsko, Rakousko, Řecko, Španělsko - pouze Kanárské ostrovy, Vatikán

  green.png

  Před návratem do ČR povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu podstoupit test či karanténu*

  ostatní výše neuvedené evropské státy

  red.png

  ze zemí mimo Evropu?

  Návrat do ČR bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19 či karanténu (platí pouze pro české občany)

  Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapur, Thajsko

  green.png

  Před návratem do ČR povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu podstoupit test či karanténu*

  ostatní výše neuvedené státy světa

  red.png

  *RT-PCR test na přítomnost nákazy COVID-19 je povinné podstoupit do 5 dnů od návratu do ČR a výsledek testu je následně nutné oznámit místně příslušné krajské hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady testu na COVID-19 lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin (předkládá se ihned po vstupu na území ČR krajské hygienické stanici). Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let.

  Řecko

  • Od 28. 9. 2020 musí cestující z ČR předložit při vstupu do Řecka negativní výsledek testu na COVID-19.

  Řecká vláda přijala rozhodnutí o povinnosti vyplnit před odletem do Řecka elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Formulář je nutné vyplnit nejpozději 1 den před odletem (maximálně do 22:59 hod.). Vyplňuje se bez diakritiky, pouze přes Google Chrome. Po vyplnění formuláře obdrží cestující e-mail s QR kódem, kterým se bude prokazovat v destinaci.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené v Řecku.

  Španělsko

  • Od 23. 11. 2020 je nutný test na COVID-19 před každou cestou do Španělska vč. ostrovů.
  • Před návratem ze Španělska do ČR (kromě Kanárských ostrovů) platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.

  Španělská vláda přijala z důvodu ochrany zdraví turistů rozhodnutí o povinnosti vyplnit ještě před odletem do Španělska elektronický zdravotní formulář (tzv. FCS health control form). Formulář je možné vyplnit elektronicky nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH (ke stažení pro iOS a Android). Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat při vstupu do Španělska.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené na Kanárských ostrovech.

  Tunisko

  • Každý cestující - i v rámci zájezdů s cestovní kanceláří - musí při vstupu do země předložit negativní výsledek testu na COVID-19.
  • Od 9. 11. 2020 platí povinnost vyplnit před návratem z Tuniska do ČR příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.

  Při příletu do Tuniska je kromě klasického turistického registračního formuláře nutné vyplnit i zdravotní formulář a cestovní formulář, které obdržíte na palubě letadla nebo po příletu v papírové podobě.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Tunisku.

  Bulharsko

  • Cesta do Bulharska je možná bez omezení.

   

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Bulharsku.

  Chorvatsko

  • Cesta do Chorvatska je možná pouze s potvrzením o negativním výsledku testu na COVID-19 ne starším než 48 hodin.
  • Od 9. 11. 2020 platí povinnost vyplnit před návratem z Chorvatska do ČR příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.

  Do Chorvatska mohou občané EU cestovat za turistikou bez testu či karantény, podmínkou je aktuálně pouze vyplnění formuláře před cestou prostřednictvím webové stránky entercroatia.mup.hr nebo na hranicích.
  V průběhu pobytu v Chorvatsku je nutné dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví (minimalizovat riziko přenosu viru a během čtrnácti dní od vstupu do Chorvatska si v ranních hodinách měřit teplotu a je-li vyšší než 37,2 °C nebo pokud se osoba cítí nemocná či pozoruje symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud ho nemá, pak místně příslušného epidemiologa).

  Itálie

  • Pro cestu do Itálie je nutné potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19 (PCR či antigenní).
  • Od 9. 11. 2020 platí povinnost vyplnit před návratem z Itálie do ČR příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19 (vyjma Vatikánu).

  Všichni cestující do Itálie jsou povinni vyplnit čestné prohlášení. Cestující na Sardinii, Sicílii a do regionu Apulie se musí také zaregistrovat pomocí online formuláře.

  Portugalsko

  • Cesta do Portugalska je možná bez omezení.
  • Od 9. 11. 2020 platí povinnost vyplnit před návratem z Portugalska do ČR příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19 (od 18. 1. 2021 včetně cest z Madeiry a Azorských ostrovů).
  Madeira a Azorské ostrovy jsou turistům přístupné pouze s negativním testem na koronavirus.

  Všichni cestující na Madeiru musí vyplnit zdravotní formulář (tzv. Regional Health Authority’s form). Formulář je možné vyplnit elektronicky před odletem na webových stránkách krajského zdravotního úřadu, prostřednictvím webu letecké společnosti nebo v papírové formě až po příletu na letiště na Madeiře.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené na Madeiře.

  Malta

  • Od 28. 8. 2020 musí mít všichni cestující z ČR test na COVID-19 ne starší než 72 hodin, test může být vykonán rovněž na letišti na Maltě.
  • Od 18. 1. 2021 platí povinnost vyplnit před návratem z Malty do ČR příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.

  Všichni cestující na Maltu musí vyplnit dva formuláře - první formulář se týká prohlášení, že cestující strávil posledních 14 dní v jedné z povolených zemí a ve druhém formuláři uvede kontaktní údaje.

  Ostatní země

  Turecko 

  • Cesta do Turecka je možná pouze s potvrzením o negativním výsledku testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin.
  • Před návratem z Turecka do ČR platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.

  Egypt

  • Na všech místech vstupu do Egypta je zavedena povinnost předložit negativní výsledek testu na COVID-19 ne starší než 48 hodin.
  • Před návratem z Egypta do ČR platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.
  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Egyptě.

  Kapverdské ostrovy

  • Při odbavení letu na Kapverdy platí povinnost předložit negativní výsledek testu na COVID-19 (PCR či antigenní) ne starší než 72 hodin.
  • Před návratem z Kapverd do ČR platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu se do 5 dnů podrobit testu na COVID-19.
  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené.

  Exotické destinace

  Důležité upozornění: vzhledem k tomu, že většina exotických destinací není zatím na zeleném semaforu, je před příletem do ČR ve většině případů nutné vyplnit příjezdový formulář a po příletu předložit příslušné krajské hygienické stanici negativní test. Bližší informace se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
  V destinacích platí všeobecný pokyn dodržovat zvýšenou hygienu rukou, dostatečné rozestupy, používat roušky v průběhu letu, v prostorách letiště a během transferů.

  Zanzibar

  • Otevřené hranice od 6. 6. 2020

  Mexiko

  • Otevřené hranice od 8. 6. 2020

  Dominikánská republika

  • Otevřené hranice od 1. 7. 2020

  Spojené arabské emiráty

  • Otevřené hranice od 7. 7. 2020

  Réunion

  • Otevřené hranice od 10. 7. 2020

  Maledivy

  • Otevřené hranice od 15. 7. 2020

  Keňa

  • Otevřené hranice od 1. 8. 2020

  Seychely

  • Otevřené hranice od 1. 8. 2020

  Katar

  • Otevřené hranice od 1. 10. 2020

  Omán

  • Otevřené hranice od 1. 10. 2020

  Panama

  • Otevřené hranice od 12. 10. 2020

  Mauricius

  • Otevřené hranice od 1. 11. 2020

  Srí Lanka

  • Otevřené hranice od 1. 1. 2021

  Další země

  Informace ke vstupním požadavkům do dalších exotických destinací jsou zatím neúplné.

  Plánované otevření bez upřesnění data

  Koupit či nekoupit dovolenou?

  Nevzdávejte se svého snu o dovolené u moře a inspirujte se naším kalendářem destinací. Vybrali jsme pro vás nejlepší místa, kde slunce hřeje nejen v létě. Pokud by se situace změnila a nebylo možné zakoupený zájezd realizovat, můžete se spolehnout, že o vynaložené finanční prostředky nepřijdete.
   

  Avatar
  27. 5. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!