1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Přehledně: země, do kterých je možné cestovat

Kam je možné cestovat?

Co se dozvíte?

  Máte toulavé boty a rádi byste vyrazili za hranice? Přečtěte si, kam se aktuálně může na dovolenou bez vstupních omezení, jaké podmínky musíte splnit a jak je to s návratem.

  Uvedené informace pro vás pravidelně aktualizujeme.

  Systém semaforu

  Ministerstvo zdravotnictví ČR pravidelně aktualizace seznamy zemí dle rizika nákazy a dělí je na:

  1. seznam pro cesty z ČR,
  2. seznam pro návrat do ČR.

  Cestujete do státu EU?

  green.png

  Cesta je možná

  Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Lucembursko, Polsko, Portugalsko, Španělsko - pouze Baleárské a Kanárské ostrovy, Švédsko

  yellow.png

  Cesta je možná, ale podléhá karanténě, testu, nebo jiným podmínkám

  Belgie (karanténa, test), Estonsko (karanténa), Francie (zámořská území), Irsko (karanténa), Island (test nebo karanténa), Itálie (test), Lichtenštejnsko (karanténa), Litva (test), Lotyšsko (karanténa), Malta (test), Německo (karanténa nebo test), Nizozemí (karanténa), Norsko (karanténa), Portugalsko - Madeira, Azory, Rakousko (test), Rumunsko (test, karanténa), Řecko (test), Slovensko (test), Slovinsko (karanténa, test), Švýcarsko, Velká Británie (karanténa)

  red.png

  Cesta není možná/nebo povolená/riziková

  Dánsko, Finsko, Kypr, Maďarsko - nelze vstoupit (jen výjimky),

  Španělsko (s výjimkou Baleárských a Kanárských ostrovů) - vysoké riziko   
   

  Evropy

  Návrat do ČR bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19 či karanténu

  Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko - pouze Baleárské a Kanárské ostrovy, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velké Británie

  green.png

  Před návratem do ČR povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu podstoupit test či karanténu

  Španělsko (s výjimkou Baleárských a Kanárských ostrovů) a ostatní výše neuvedené evropské státy

  red.png

  ze zemí mimo Evropu?

  Návrat do ČR bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19 či karanténu

  Australský svaz, Japonsko, Kanada, Korejská republika, Nový Zéland, Thajsko, Tunisko

  green.png

  Před návratem do ČR povinnost vyplnit příjezdový formulář a po návratu podstoupit test či karanténu

  ostatní výše neuvedené státy světa

  red.png

  Pravidelně aktualizujeme: modrá FISCHER mapa cestovních možností

  Pro větší přehlednost jsem pro vás připravili modrou FISCHER mapu Evropy, na které na první pohled zjistíte, kam je aktuálně možné volně cestovat s ohledem na opatření platná v dané zemi a bez nutnosti karantény či testování na koronavirus při cestě tam i zpět.

  Modře označené země jsou aktuálně přístupné bez omezení

  Mapa

  Upozorňujeme, že situace se často mění. Aktuální informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

  Řecko

  • Cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: od 28. 9. musí cestující z ČR předložit při vstupu do Řecka negativní výsledek testu na COVID-19)

  Řecké hranice sice nikdy nebyly oficiálně uzavřeny, až do 15. června však při vstupu do Řecka platila povinnost 14denní karantény. Od 15. června bylo možné cestovat do země bez nutnosti karantény přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni. Od 1. července byla rozšířena možnost vstupu i přes další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů. Návrat z Řecka do ČR bez testování na koronavirus či nutnosti karantény je možný od 15. června.

  Řecká vláda přijala rozhodnutí o povinnosti vyplnit před odletem do Řecka elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Formulář je nutné vyplnit nejpozději 1 den před odletem (maximálně do 22:59 hod.). Vyplňuje se bez diakritiky, pouze přes Google Chrome. Po vyplnění formuláře obdrží cestující e-mail s QR kódem, kterým se bude prokazovat v destinaci.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené v Řecku.

  Španělsko

  • Otevřené hranice od 22. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: povinnost testu po návratu do ČR z celého Španělska s výjimkou Baleárských a Kanárských ostrovů a povinnost vyplnit příjezdový formulář z důvodu zařazení Španělska mezi rizikové země)

  Přestože čeští turisté mohli cestovat do Španělska bez nutnosti testování na koronavirus při návratu zpět do vlasti už od 15. června, prázdniny ve Španělsku byly prakticky možné až od 22. června. Od tohoto data dle rozhodnutí španělské vlády již turisté přijíždějící do země nemusí do 14denní karantény.

  Španělská vláda přijala z důvodu ochrany zdraví turistů rozhodnutí o povinnosti vyplnit ještě před odletem do Španělska elektronický zdravotní formulář (tzv. FCS health control form). Formulář je možné vyplnit elektronicky nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH (ke stažení pro iOS a Android). Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat při vstupu do Španělska.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené na Mallorce a Kanárských ostrovech.

  Tunisko

  • Otevřené hranice od 27. 6.
  • Cestování bez omezení od 28. 7. (pouze s cestovní kanceláří)

  Tunisko otevřelo turistům svoje hranice 27. června. Čeští občané však mohou do Tuniska v rámci organizované turistiky cestovat bez nutnosti testování na koronavirus až od 28. července. Negativní test již není nutné dokládat ani při návratu do ČR. Individuální cestování však zatím není bez podstoupení testu možné. Při příletu do Tuniska je kromě klasického turistického registračního formuláře nutné vyplnit i zdravotní formulář a cestovní formulář, které obdržíte na palubě letadla nebo po příletu v papírové podobě.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Tunisku.

  Bulharsko

  • Otevřené hranice od 1. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. 

  Od 1. června 2020 je zrušen zákaz vstupu do Bulharska pro občany EU a zemí Schengenu. Cestování bez oboustranných omezení (nutnost testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené v Bulharsku. 

  Chorvatsko

  • Otevřené hranice od 10. 5. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (při návratu z Chorvatska do ČR přes Rakousko je aktuálně nutné projet Rakouskem bez zastavení či doložit negativní test na covid)

  Do Chorvatska mohou občané EU cestovat za turistikou už od 10. května, podmínkou je aktuálně pouze vyplnění formuláře před cestou prostřednictvím webové stránky entercroatia.mup.hr nebo na hranicích.
  V průběhu pobytu v Chorvatsku je nutné dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví (minimalizovat riziko přenosu viru a během čtrnácti dní od vstupu do Chorvatska si v ranních hodinách měřit teplotu a je-li vyšší než 37,2 °C nebo pokud se osoba cítí nemocná či pozoruje symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud ho nemá, pak místně příslušného epidemiologa). Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

  Itálie

  • Otevřené hranice od 3. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: pro cesty do Itálie je nyní nutné potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19, roušky jsou povinné ve všech veřejných prostorách)

  Italské hranice se turistům ze zemí schengenského prostoru, Švýcarska a Monaka otevřely 3. června. Cestování do Itálie bez omezení (tedy nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června. Všichni cestující do Itálie jsou povinni vyplnit čestné prohlášení. Cestující na Sardinii, Sicílii a do regionu Apulie se musí také zaregistrovat pomocí online formuláře.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené na Sardinii

  Portugalsko

  • Cestování bez omezení od 29. 6.

  Přestože uvolnění hranic bez oboustranných omezení mělo nastat 15. června, kvůli nepříznivému vývoji situace mohou čeští občané cestovat bez oboustranných omezení (testování na koronavirus po návratu) do Portugalska až od 29. června. Madeira je turistům přístupná od 1. července pouze s negativním testem na koronavirus. V případě Azorských ostrovů jsou uplatňovány různé kombinace testování před/po příletu na ostrovy + karantény a následného povinného kontrolního testování během pobytu.

  Všichni cestující na Madeiru musí vyplnit zdravotní formulář (tzv. Regional Health Authority’s form). Formulář je možné vyplnit elektronicky před odletem na webových stránkách krajského zdravotního úřadu, prostřednictvím webu letecké společnosti nebo v papírové formě až po příletu na letiště na Madeiře.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené na Madeiře.

  Malta

  • Otevřené hranice od 1. 7. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: od 28. 8. musí mít všichni cestující z ČR test na COVID-19 ne starší než 72 hodin, test může být vykonán rovněž na letišti)

  Přestože Češi mohli teoreticky odletět na Maltu bez nutnosti testování na koronavirus při návratu zpět do vlasti už od 15. června, Malta jim otevřela hranice až 1. července.

  Všichni cestující musí vyplnit dva formuláře - první formulář se týká prohlášení, že cestující strávil posledních 14 dní v jedné z povolených zemí a ve druhém formuláři uvede kontaktní údaje.

  Další evropské země

  Rakousko

  • Otevřené hranice od 17. 5.
  • Cestování bez omezení od 5. 6. (aktualizace: od 31. 10. musí mít všichni cestující z ČR potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19 nebo ho podstoupit do 48 h od vstupu do Rakouska a do obdržení výsledku zůstat v izolaci, výjimku mají děti do 10 let v doprovodu dospělé osoby a cestující projíždějící Rakouskem bez zastávky)

  17. května otevřelo Rakousko pro návštěvníky z České republiky první hraniční přechody. Od úterý 26. května se otevřely všechny hraniční přechody a 5. června došlo ke zrušení zbývajících omezení. Nyní lze tedy cestovat do Rakouska i zpět bez povinnosti karantény či negativního testu na koronavirus.

  Německo

  • Otevřené hranice od 26. 5.
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: všichni cestující z ČR musí podstoupit karanténu, v případě cesty do některých spolkových zemí je možný pouze negativní výsledek testu na COVID-19)

  Od úterý 26. května se pro Čechy otevřely všechny hraniční přechody s Německem. Od 5. června není nutné předkládat negativní test na koronavirus při návratu do ČR, cestovat do Německa za účelem turistiky je oficiálně možné od 15. června.

  Slovensko

  • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 4. 6. (aktualizace: od 18. 9. je pro vstup na Slovensko nutný test na COVID-19, který není starší než 72 hodin nebo 5denní karanténa, po které je možné absolvovat test na území SR)

  Úplné otevření hranic se Slovenskem nastalo 4. června.

  Maďarsko

  • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 5. 6. (aktualizace: uzavření maďarských hranic bylo prodlouženo do 1. 11. 2020, možný je pouze tranzit, výjimku mají cestující s předchozí rezervací ubytování, kteří se prokáží negativním výsledkem testu na COVID)

  Od 5. června jsou možné cesty českých občanů do Maďarska bez oboustranných omezení (bez nutnosti 14denní karantény či negativního testu na koronavirus).

  Slovinsko

  • Otevřené hranice od 8. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: pro cestující z ČR nyní povinná karanténa)

  Přestože se pro Čechy oficiálně otevřely slovinské hranice 8. června, mohli čeští turisté do Slovinska cestovat s potvrzenou rezervací už od 25. května. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) nastalo 15. června.

  Z důvodu vyššího nárůstu počtu nakažených v Čechách zařadilo Slovinsko ČR opět mezi méně bezpečné "oranžové země". Po vstupu do země je nutná 14denní karanténa, omezení se nevztahuje na tranzitní cesty trvající max. 12 hodin.

  Polsko

  • Otevřené hranice od 13. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (Slezské vojvodství od 29. 6.)

  Polsko otevřelo svoje hranice pro občany EU 13. června. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června (v případě Slezského vojvodství až od 29. června).

  Švýcarsko

  • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 15. 6. (aktualizace: od 14. 9. musejí cestující z ČR podstoupit 10denní karanténu)

  Švýcarsko se turistům z České republiky otevřelo bez omezení (karantény či testu na koronavirus) 15. června. Švýcarsko chce svým hostům připravit bezpečnou dovolenou a certifikuje proto hotely, restaurace, veřejné dopravce a lanovky označením Clean & Safe.

  Ostatní země

  Aktuálně je možné cestovat bez oboustranných omezení do Andorry, Francie, Lucemburska Švédska.

  Situace se změnila u RumunskaNizozemska, Kypru, DánskaLichtenštejnskaBelgie (pouze cestující z některých regionů ČR)Estonska, Lotyšska, Litvy, Velké Británie a Norska, do nichž nyní není možné z ČR bez omezení cestovat. Island je aktuálně možné navštívit pouze tehdy, pokud se po příletu necháte testovat na koronavirus. U dalších zemí zatím nejsou podmínky vstupu známé.

  Zatím omezené cestování

  Turecko 

  Vstup do Turecka je povolen. Cestující se však musí podrobit lékařské prohlídce, která určí, zda bude před vstupem do země vyžadováno testování na koronavirus. Při návratu zpět do ČR je nutné doložit negativní test na koronavirus nebo nastoupit 14denní karanténu. Termín cestování bez oboustranných omezení zatím není známý.

  Egypt

  • Otevřené hranice od 1. 7.
  Egypt se od 1. července otevřel pro zahraniční turisty. Na všech místech vstupu do země je zavedena povinnost předložit negativní výsledek testu na COVID-19 ne starší než 48 hodin, od 1. září včetně letovisek Hurghada, Marsa AlamSharm El Sheikh, Marsa Matruh a Taba. Při návratu do ČR je povinné podstoupit test nebo karanténu. Termín cestování bez oboustranných omezení zatím není známý.

  Exotické destinace

  Důležité upozornění: vzhledem k tomu, že většina exotických destinací není zatím na zeleném semaforu, je před příletem do ČR ve většině případů nutné vyplnit příjezdový formulář a po příletu předložit příslušné krajské hygienické stanici negativní test. Bližší informace se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
  V destinacích platí všeobecný pokyn dodržovat zvýšenou hygienu rukou, dostatečné rozestupy, používat roušky v průběhu letu, v prostorách letiště a během transferů.

  Zanzibar

  • Otevřené hranice od 6. 6.

  Mexiko

  • Otevřené hranice od 8. 6.

  Dominikánská republika

  • Otevřené hranice od 1. 7.

  Spojené arabské emiráty

  • Otevřené hranice od 7. 7.

  Réunion

  • Otevřené hranice od 10. 7.

  Maledivy

  • Otevřené hranice od 15. 7.

  Keňa

  • Otevřené hranice od 1. 8.

  Seychelly

  • Otevřené hranice od 1. 8. (občané ČR aktuálně nemají povolen vstup)

  Indonésie - Bali

  • Otevřené hranice od 11. 9.

  Katar

  • Otevřené hranice od 1. 10.

  Omán

  • Otevřené hranice od 1. 10. (Omán však aktuálně nevydává víza, zatím tedy není vstup možný)

  Panama

  • Otevřené hranice od 12. 10.

  Další země

  Informace ke vstupním požadavkům do dalších exotických destinací jsou zatím neúplné.

  Plánované otevření v listopadu Plánované otevření bez upřesnění data

  Koupit či nekoupit dovolenou?

  Nevzdávejte se svého snu o dovolené u moře a inspirujte se naším kalendářem destinací. Vybrali jsme pro vás nejlepší místa, kde slunce hřeje i na podzim a v zimě. Pokud by se situace změnila a nebylo možné zakoupený zájezd realizovat, můžete se spolehnout, že o vynaložené finanční prostředky nepřijdete.
   

  Avatar
  27. 5. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!