1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Přehledně: země, které už otevřely hranice

Které země otevírají svoje hranice?

Co se dozvíte?

  Máte toulavé boty a rádi byste vyrazili za hranice? Už zase můžete! Některé země otevřely svoje hranice pro zahraniční turisty už v květnu nebo v červnu. Kam už se může a jak je to s návratem?

  Systém semaforu

  Od 15. června platí pro cestování ze států EU a schengenského prostoru systém tzv. Semaforu. Jde o rozdělení států do tří kategorií dle barev semaforu na základě rizika nákazy onemocněním COVID-19, který Ministerstvo zdravotnictví ČR pravidelně aktualizuje. Pro každou barvu platí jiné podmínky pro cestování zpět do ČR.

  1. Zelené země: nízké riziko, cestování bez omezení.
  2. Oranžové (žluté) země: střední riziko, cestování bez omezení pro české občany. Cizinci musí při cestě do ČR předložit negativní test na koronavirus, nebo nastoupit do karantény.
  3. Červené země: vysoké riziko, povinnost předložit negativní test, nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR pro všechny. Do této kategorie aktuálně (k 1. 7.) patří Švédsko a všechny země mimo Evropskou unii a EHP (kromě Černé Hory, Srbska, Austrálie, Japonska, Jižní Koreji, Kanady, Nového Zélandu a Thajska).
  Systém semaforu
  Stát
  Švédsko Estonsko
  Portugalsko Rakousko
  Polsko Lucembursko
  Belgie Bulharsko
  Velká Británie Lotyšsko
  Irsko Litva
  Malta Maďarsko
  Španělsko Švýcarsko
  Francie Andorra
  Nizozemí Norsko
  Itálie Kypr
  Dánsko Řecko
  Česká Republika Slovensko
  Rumunsko Chorvatsko
  Finsko Island
  Německo Slovinsko
  Lichtenštejnsko

  Kam můžete cestovat?

  Mapa Ministerstva zdravotnictví nebere v úvahu, zda už "zelené" a "oranžové" země otevřely svoje hranice pro zahraniční turisty. Zároveň jde o mapu, která řeší pouze země EU a schengenského prostoru. Proto jsme pro vás připravili modrou FISCHER mapu, na které vidíte, kam je aktuálně skutečně možné volně cestovat s ohledem na opatření platná v dané zemi (a bez nutnosti 14denní karantény, či testování na koronavirus).

  Mapa
  Stát
  Chorvatsko
  Rakousko
  Německo
  Bulharsko
  Itálie
  Slovensko
  Řecko
  Estonsko
  Lotyšsko
  Litva
  Nizozemsko
  Andorra
  Maďarsko
  Švýcarsko
  Polsko
  Belgie
  Francie
  Lucembursko
  Lichtenštejnsko
  Španělsko
  Dánsko
  Rumunsko
  Srbsko
  Černá Hora
  Portugalsko

  Upozorňujeme, že situace se často mění. Aktuální informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

  Chorvatsko

  • Otevřené hranice od 10. 5. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. 

  Do Chorvatska mohou občané EU cestovat za turistikou už od 10. května, podmínkou je aktuálně pouze vyplnění formuláře na hranicích nebo před cestou prostřednictvím formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr. V průběhu pobytu je nutné dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví (minimalizovat riziko přenosu viru a během čtrnácti dní od vstupu do Chorvatska si v ranních hodinách měřit teplotu a je-li vyšší než 37,2 °C nebo pokud se osoba cítí nemocná či pozoruje symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud ho nemá, pak místně příslušného epidemiologa). Více informací naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

  Rakousko

  • Otevřené hranice od 17. 5.
  • Cestování bez omezení od 5. 6.

  17. května otevřelo Rakousko pro návštěvníky z České republiky první hraniční přechody. Od úterý 26. května se otevřely všechny hraniční přechody a 5. června došlo ke zrušení zbývajících omezení. Nyní lze tedy cestovat do Rakouska i zpět bez povinnosti karantény, či negativního testu na koronavirus.

  Německo

  • Otevřené hranice od 26. 5.
  • Cestování bez omezení od 15. 6.

  Od úterý 26. května se pro Čechy otevřely všechny hraniční přechody s Německem. Od 5. června není nutné předkládat negativní test na koronavirus při návratu do ČR, cestovat do Německa za účelem turistiky je oficiálně možné od 15. června.

  Bulharsko

  • Otevřené hranice od 1. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. 

  Od 1. června 2020 je zrušen zákaz vstupu do Bulharska pro občany EU a zemí Schengenu. Cestování bez oboustranných omezení (nutnost testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

  Itálie

  • Otevřené hranice od 3. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6.

  Italské hranice se turistům ze zemí schengenského prostoru, Švýcarska a Monaka otevřely 3. června. Cestování do Itálie bez omezení (tedy nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června. Cestující na Sardinii jsou povinni se zaregistrovat pomocí online formuláře, povinnost vyplnit online formulář se týká i cestujících do regionu Apulie.

  Slovensko

  • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 4. 6.

  Úplné otevření hranic se Slovenskem nastalo 4. června.

  Maďarsko

  • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 5. 6.

  Od 5. června jsou možné cesty českých občanů do Maďarska bez oboustranných omezení (bez nutnosti 14denní karantény, či negativního testu na koronavirus).

  Slovinsko

  • Otevřené hranice od 8. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (Pozor: od 4. 7. neplatí)

  Přestože se pro Čechy oficiálně otevřely slovinské hranice 8. června, mohli čeští turisté do Slovinska cestovat s potvrzenou rezervací už od 25. května. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června.

  Aktualizace k 4. 7.: z důvodu vyššího nárůstu počtu nakažených v Česku zařadilo Slovinsko ČR mezi méně bezpečné "oranžové země". Češi nyní mohou do Slovinska pouze s negativním testem na koronavirus, nebo musí nastoupit 14denní karanténu. Tranzit je možný i bez testu.

  Polsko

  • Otevřené hranice od 13. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6. (Slezské vojvodství od 29. 6.)

  Polsko otevřelo svoje hranice pro občany EU 13. června. Cestování bez oboustranných omezení (nutnosti testování na koronavirus při návratu do ČR) je možné od 15. června (v případě Slezského vojvodství až od 29. června).

  Řecko

  • Cestování bez omezení od 15. 6.

  Řecké hranice sice nikdy nebyly oficiálně uzavřeny, až do 15. června však při vstupu do Řecka platila povinnost 14denní karantény. Od 15. června bylo možné cestovat do země bez nutnosti karantény přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni. Od 1. července byla rozšířena možnost vstupu i přes další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů. Provádí se namátkové testování. Návrat z Řecka do ČR bez testování na koronavirus, či nutnosti karantény je možný od 15. června.

  Každý cestující musí nejdříve 7 dní a nejpozději 48 hodin před odletem do Řecka vyplnit elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Vyplňuje se bez diakritiky, pouze přes Google Chrome. Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat jak při odbavení v České republice, tak při vstupu do Řecka. QR kód lze prezentovat v tištěné formě nebo v mobilním telefonu či tabletu. Nevyplnění formuláře je důvodem k odmítnutí nástupu do letadla při odletu z ČR.

  Náš tip: Jako jedni z prvních vám nabízíme prázdninové zájezdy na řecké ostrovy!

  Švýcarsko

  • Otevřené hranice a cestování bez omezení od 15. 6. 

  Švýcarsko se turistům z České republiky otevřelo bez omezení (karantény, či testu na koronavirus) 15. června. Švýcarsko chce svým hostům připravit bezpečnou dovolenou a certifikuje proto hotely, restaurace, veřejné dopravce a lanovky označením Clean & Safe.

  Španělsko

  • Otevřené hranice od 22. 6. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6.

  Přestože čeští turisté mohou cestovat do Španělska bez nutnosti testování na koronavirus při návratu zpět do vlasti už od 15. června, prázdniny ve Španělsku jsou prakticky možné až od 22. června. Od tohoto data dle rozhodnutí španělské vlády již turisté přijíždějící do země nemusí do 14denní karantény.

  Španělská vláda přijala z důvodu ochrany zdraví turistů rozhodnutí o povinnosti vyplnit ještě před odletem do Španělska elektronický zdravotní formulář (tzv. FCS health control form). Formulář je možné vyplnit elektronicky nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH (ke stažení pro iOS a Android). Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat při vstupu do Španělska.

  Portugalsko

  • Cestování bez omezení od 29. 6.

  Přestože uvolnění hranic bez oboustranných omezení mělo nastat 15. června, kvůli nepříznivému vývoji situace mohou čeští občané cestovat bez oboustranných omezení (testování na koronavirus po návratu) do Portugalska až od 29. června. Madeira je turistům přístupná od 1. července, a to podobně jako v případě Azorských ostrovů pouze s negativním testem na koronavirus.

  Portugalsko zavedlo pro zabránění přenosu nákazy mezi turisty různá pravidla. Když se uvolní hotelový pokoj, noví hosté se do něj mohou nastěhovat až po 24 hodinách, poté, co bude důkladně vydezinfikován a vyvětrán. U portugalských pláží budou semafory, které upozorní na volná místa s ohledem na dodržení minimálních odstupů apod.

  Malta

  • Otevřené hranice od 1. 7. 
  • Cestování bez omezení od 15. 6.

  Přestože Češi mohli teoreticky odletět na Maltu bez nutnosti testování na koronavirus při návratu zpět do vlasti už od 15. června, Malta jim otevřela hranice až 1. července.

  Turecko 

  Vstup do Turecka je povolen. Cestující se však musí podrobit lékařské prohlídce, která určí, zda bude před vstupem do země vyžadováno testování na koronavirus. Při návratu zpět do ČR je nutné doložit negativní test na koronavirus nebo nastoupit 14denní karanténu. Termín cestování bez oboustranných omezení zatím není známý.

  Další evropské země

  Od 15. 6. je možné cestovat bez oboustranných omezení také do Estonska a Litvy (otevřené hranice už od 1. 6.), Lotyšska (otevřené hranice od 3. 6.) Andorry, BelgieFrancie, Rumunska, Lucemburska, Lichtenštejnska a Nizozemska (v Nizozemsku je vyžadována předchozí rezervace ubytování).
  Od 20. 6. platí možnost cestování bez oboustranných omezení také v případě Kypru (již není při vstupu do země od českých občanů vyžadován negativní test na koronavirus) a od 27. 6. v případě Dánska (zatím pouze s rezervací ubytování na min. 6 nocí). 
  Island je aktuálně možné navštívit pouze tehdy, pokud se po příletu necháte testovat na koronavirus. U dalších zemí zatím termín otevření hranic není známý.
   
  Ostatní země

  Tunisko

  • Otevřené hranice od 27. 6.  

  Tunisko otevírá svoje hranice 27. června. Cestování do země však bude možné zatím pouze s negativním testem na koronavirus. Termín cestování bez oboustranných omezení není známý.

  Egypt

  • Otevřené hranice od 1. 7.
  Egypt se od 1. července otevřel pro zahraniční turisty. Pro mezinárodní lety se zpřístupnila zatím pouze letiště v nejméně zasažených oblastech. Týká se to především turistických letovisek Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh a Dahab. Termín cestování bez oboustranných omezení zatím není známý.

  Koupit či nekoupit dovolenou?

  Nevzdávejte se svého snu o dovolené u moře a inspirujte se naším kalendářem destinací. Vybrali jsme pro vás nejlepší místa, kde slunce hřeje i na podzim a v zimě. Pokud by se situace změnila a nebylo možné zakoupený zájezd realizovat, můžete se spolehnout, že o vynaložené finanční prostředky nepřijdete. To je náš cestovatelský slib. Zdraví a spokojenost našich klientů jsou pro nás vždy na prvním místě.
   

  Avatar
  27. 5. 2020
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!