1. FISCHER Blog
 2. Novinky a zajímavosti
 3. Přehledně: země, do kterých je možné cestovat

Kam je možné cestovat?

Co se dozvíte?

  Máte toulavé boty a rádi byste vyrazili za hranice? Přečtěte si, kam se aktuálně může na dovolenou, jaké podmínky vstupu musíte splnit a jak je to s návratem.

  Uvedené informace jsou platné od 10. 5. 2021 a pravidelně je pro vás aktualizujeme.

  Systém semaforu

  Ztrácíte se v neustále se měnících podmínkách vstupu do jednotlivých zemí a nepřehledných mapách Ministerstva zdravotnictví? Podívejte se na seznam s ikonkami semaforu, který přehledně vyobrazuje podmínky cestování. 
  1. Seznam pro cesty z ČR
  2. Seznam pro návrat do ČR

  Cestujete do státu EU?

  green.png

  Cesta je možná

  Albánie, Andorra, Lichtenštejnsko, Švýcarsko

  yellow.png

  Cesta je možná, ale podléhá karanténě, testu, nebo jiným podmínkám

  Belgie (PCR test, karanténa, další 2 testy v destinaci), Bulharsko (PCR či antigenní test), Černá Hora (PCR test), Estonsko (karanténa a test), Francie (PCR test), Chorvatsko (PCR či antigenní test), Irsko (PCR test, karanténa), Island (PCR test před odletem, PCR test po příletu, karanténa do výsledku 2. testu), Itálie (test před vstupem - PCR či antigenní, po vstupu 5denní karanténa a poté 2. test), Kypr (PCR test před odletem i po příletu na Kypr), Litva (test a karanténa), Lucembursko (PCR či RAT test v případě přicestování letadlem, karanténa), Malta (PCR test), Německo (PCR či antigenní test a karanténní opatření dle vyhlášky jednotlivých zemských vlád), Nizozemí (PCR test v případě příjezdu veřejnou dopravou, v případě příjezdu trajektem či letadlem kromě PCR i antigenní test před nástupem na palubu, karanténa), Polsko (PCR či antigenní test), Portugalsko (PCR test) - Madeira (PCR test) a Azory (PCR test + další test v případě pobytu delšího než 6 dní), Rakousko (PCR či antigenní test a karanténa), Rumunsko (PCR test, karanténa), Řecko (PCR test), Slovensko (PCR test a karanténa), Slovinsko (PCR test), Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů (PCR či TMA test vyjma příjezdu pozemní dopravou), Švédsko (PCR, TMA, LAMP či antigenní test), Velká Británie (test před příjezdem, karanténa, další 2 PCR testy po příjezdu)

  red.png

  Cesta není možná nebo povolená za účelem turistiky

  Dánsko, Finsko, Lotyšsko, Maďarsko, Norsko


  Bližší informace se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  Pozor, některé přepravní společnosti mají vlastní podmínky, bez jejichž splnění není možný nástup cesty.

  Letecké společnosti Smartwings a ČSA vyžadují od 5. 3. 2021 před vstupem na palubu letadla od cestujících potvrzení o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h). Výjimku mají děti do 5 let, cestující s potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19 v uplynulých 90 dnech a osoby s písemným potvrzením v anglickém jazyce o kompletním očkování vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), přičemž od očkování uplynulo nejméně 14 dní. Cestující musí i nadále splňovat veškeré podmínky pro vstup do dané země.
   

  Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory s třídou ochrany alespoň FFP2 nebo ekvivalentní.
  Povinnost testování a karantény při cestě zpět do ČR neplatí v případě:

  1. předložení písemného lékařského potvrzení v anglickém jazyce, že dotyčný nemá klinické známky onemocnění covid-19, prokazatelně prodělal onemocnění covid-19 a o tom, že od prvního pozitivního výsledku PCR testu neuplynulo více než 90 dní,
  2. předložení vytištěného písemného potvrzení v anglickém jazyce o kompletním očkování proti onemocnění covid-19 vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), přičemž od očkování uplynulo nejméně 14 dní (platí pouze pro cesty z oranžově/žlutě a červeně označených zemí).
  Povinnost vyplnění příjezdového formuláře před návratem do ČR neplatí pouze pro osoby, které předloží písemné lékařské potvrzení o prodělané nemoci covid-19.

  Řecko

  • Cestující z ČR musí při vstupu do Řecka předložit negativní výsledek PCR testu na covid-19 nebo certifikát o provedeném očkování v anglickém jazyce, pokud uplynulo minimálně 14 dní od završení vakcinace.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení výsledku dalšího PCR testu (nutno podstoupit do 5 dnů od příjezdu). V případě přepravy individuální dopravou není nutné podstoupit test před cestou do ČR. Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.

  Řecká vláda přijala rozhodnutí o povinnosti vyplnit před odletem do Řecka elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Formulář je nutné vyplnit nejpozději 1 den před odletem (maximálně do 22:59 hod.). Vyplňuje se bez diakritiky, pouze přes Google Chrome. Po vyplnění formuláře obdrží cestující e-mail s QR kódem, kterým se bude prokazovat v destinaci.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené v Řecku.

  Španělsko

  • Od 23. 11. 2020 je nutný test na COVID-19 (PCR či TMA) před každou cestou do Španělska vč. ostrovů.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení výsledku dalšího PCR testu (nutno podstoupit do 5 dnů od příjezdu). V případě přepravy individuální dopravou není nutné podstoupit test před cestou do ČR. Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.
  • Výjimka u Baleárských a Kanárských ostrovů: před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h). V případě příjezdu individuální dopravou nutné podstoupit antigenní nebo PCR test do 5 dnů od příjezdu (do doby negativního testu nutná samoizolace). Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.

  Španělská vláda přijala z důvodu ochrany zdraví turistů rozhodnutí o povinnosti vyplnit ještě před odletem do Španělska elektronický zdravotní formulář (tzv. FCS health control form). Formulář je možné vyplnit elektronicky nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH (ke stažení pro iOS a Android). Po vyplnění formuláře obdrží cestující na e-mail uvedený ve formuláři QR kód, kterým se bude prokazovat při vstupu do Španělska.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v zemi v často kladených dotazech k dovolené na Kanárských ostrovech.

  Tunisko

  • Každý cestující do Tuniska - i v rámci zájezdů s cestovní kanceláří - musí při vstupu do země předložit negativní výsledek PCR testu na COVID-19, individuální cestující navíc musí nastoupit karanténu.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu). 

  Při odbavení na letišti je třeba mít již vyplněný zdravotní formulář. Nezapomeňte si formulář vytisknout a vyplnit ještě před odletem. Při příletu do Tuniska je kromě klasického turistického registračního formuláře nutné vyplnit i cestovní formulář, které obdržíte na palubě letadla nebo po příletu v papírové podobě.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Tunisku.

  Bulharsko

  • Cesta do Bulharska je možná pouze s potvrzením o negativním výsledku PCR testu (ne starší 72 h) nebo antigenního testu (ne starší než 48 h) či s potvrzením o prodělání onemocnění nebo očkování na covid-19 (pokud od poslední dávky uplynulo aspoň 14 dní).
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení výsledku dalšího PCR testu (nutno podstoupit do 5 dnů od příjezdu). V případě přepravy individuální dopravou není nutné podstoupit test před cestou do ČR. Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.

   

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Bulharsku.

  Chorvatsko

  • Cesta do Chorvatska je možná pouze s potvrzením o negativním výsledku PCR či antigenního testu ne starším než 48 hodin nebo s potvrzením o prodělaném onemocnění či očkování na covid-19, pokud uplynulo min. 14 dní od završení vakcinace.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu). 

  Před vstupem do Chorvatska je nutné vyplnění formuláře prostřednictvím webové stránky entercroatia.mup.hr nebo na hranicích.
  V průběhu pobytu v Chorvatsku je nutné dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví (minimalizovat riziko přenosu viru a během čtrnácti dní od vstupu do Chorvatska si v ranních hodinách měřit teplotu a je-li vyšší než 37,2 °C nebo pokud se osoba cítí nemocná či pozoruje symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud ho nemá, pak místně příslušného epidemiologa).

  Itálie

  • Pro cestu do Itálie je nutné potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19 (PCR či antigenní), následně pětidenní karanténa a opakování testu (antigenní či PCR).
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení výsledku dalšího PCR testu (nutno podstoupit do 5 dnů od příjezdu). V případě přepravy individuální dopravou není nutné podstoupit test před cestou do ČR. Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.

  Všichni cestující do Itálie jsou povinni vyplnit čestné prohlášení. Cestující na Sardinii, Sicílii a do regionu Apulie se musí také zaregistrovat pomocí online formuláře.

  Portugalsko

  • Cesta do Portugalska je možná pouze s negativním PCR testem ne starším než 72 h (Madeira a Azorské ostrovy jsou turistům přístupné taktéž s negativním PCR testem). V případě Madeiry se povinnost testování netýká očkovaných a osob s lékařským potvrzením v AJ o prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 90 dnech.
  • Před návratem z Portugalska (vč. Madeiry a Azorských ostrovů) do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h). V případě příjezdu individuální dopravou nutné podstoupit antigenní nebo PCR test do 5 dnů od příjezdu (do doby negativního testu nutná samoizolace). Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.

  Všichni cestující na Madeiru musí vyplnit zdravotní formulář (tzv. Regional Health Authority’s form). Formulář je možné vyplnit elektronicky před odletem na webových stránkách krajského zdravotního úřadu, prostřednictvím webu letecké společnosti nebo v papírové formě až po příletu na letiště na Madeiře.

  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené na Madeiře.

  Malta

  • Od 28. 8. 2020 musí mít všichni cestující z ČR PCR test na COVID-19 ne starší než 72 hodin.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě přepravy veřejnou dopravou disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h). V případě příjezdu individuální dopravou nutné podstoupit antigenní nebo PCR test do 5 dnů od příjezdu (do doby negativního testu nutná samoizolace). Povinnost neplatí po prodělání covid-19 v posledních 90 dnech a pro očkované.

  Všichni cestující na Maltu musí vyplnit dva formuláře - první formulář se týká prohlášení, že cestující strávil posledních 14 dní v jedné z povolených zemí a ve druhém formuláři uvede kontaktní údaje.

  Ostatní země

  Turecko 

  • Cesta do Turecka je možná pouze s potvrzením o negativním výsledku PCR testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu).

  Egypt

  • Na všech místech vstupu do Egypta je zavedena povinnost předložit negativní výsledek testu na COVID-19 ne starší než 72 hodin.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu).
  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené v Egyptě.

  Kapverdské ostrovy

  • Při odbavení letu na Kapverdy platí povinnost předložit negativní výsledek testu na COVID-19 (PCR či antigenní) ne starší než 72 hodin.
  • Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu).
  Náš tip: Zjistěte více informací o podmínkách vstupu a aktuálních opatřeních v často kladených dotazech k dovolené.

  Exotické destinace

  Aktuálně je platný zákaz cest českých občanů do zemí s extrémním rizikem nákazy, kterými jsou: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Keňa, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

  Důležité upozornění: vzhledem k tomu, že většina exotických destinací není zatím na zeleném semaforu, je před příletem do ČR nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší 24 h) nebo PCR testu (ne starší 72 h), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu). Bližší informace se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
  V destinacích platí všeobecný pokyn dodržovat zvýšenou hygienu rukou, dostatečné rozestupy, používat roušky v průběhu letu, v prostorách letiště a během transferů.

  Zanzibar

  • Otevřené hranice od 6. 6. 2020
  • Na základě rozhodnutí vlády ČR platí od 26. 2. 2021 zákaz vstupu na Zanzibar

  Mexiko

  • Otevřené hranice od 8. 6. 2020

  Dominikánská republika

  • Otevřené hranice od 1. 7. 2020

  Spojené arabské emiráty

  • Otevřené hranice od 7. 7. 2020

  Réunion

  • Otevřené hranice od 10. 7. 2020

  Maledivy

  • Otevřené hranice od 15. 7. 2020

  Keňa

  • Otevřené hranice od 1. 8. 2020
  • Na základě rozhodnutí vlády ČR platí od 26. 2. 2021 zákaz vstupu do Keni

  Seychely

  • Otevřené hranice od 25. 3. 2021

  Katar

  • Otevřené hranice od 1. 10. 2020

  Omán

  • Otevřené hranice od 1. 10. 2020

  Panama

  • Otevřené hranice od 12. 10. 2020

  Mauricius

  • Otevřené hranice od 1. 11. 2020

  Srí Lanka

  • Otevřené hranice od 1. 1. 2021

  Další země

  Informace ke vstupním požadavkům do dalších exotických destinací jsou zatím neúplné.

  Plánované otevření bez upřesnění data

  Koupit či nekoupit dovolenou?

  Nevzdávejte se svého snu o dovolené u moře a mrkněte se, kam s námi aktuálně můžete cestovat. Pokud by se situace změnila a nebylo možné zakoupený zájezd realizovat, můžete se spolehnout, že o vynaložené finanční prostředky nepřijdete.
   

  Avatar
  12. 5. 2021
  Klára Vacek

  Líbí se vám náš článek?
  Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!