Tropický prales, ve kterém se potkává rostlinná i živočišná říše Jižní a Severní Ameriky, představuje hlavní bohatství národního parku La Amistad. Táhne se kolem nejvyšší panamské hory Volcán Barú a obývá ho přes 100 druhů obojživelníků a plazů, 500 druhů ptáků či množství kočkovitých šelem (jaguár, jaguarundi, puma, kočka margay, ocelot stromový).
Více informací
V pohoří Sierra Maestra se vypíná nejvyšší kubánská hora Pico Turquino. Krásu zdejší přírody můžete prozkoumávat v trojici národních parků (Pico la Bayamesa, Desembarco del Granma a Turquino). Východně odsud leží Santiago de Cuba a Guantánamo.
Cenote jsou závrty krasového původu v mexickém Yucatánu zatopené průzračně čistou podzemní vodou. Ik Kil poblíž slavného mayského města Chichén Itzá je nejznámější z nich. Dříve ji Mayové používali jako obětní jezírko, dnes se tady turisté koupou nebo sledují soutěže extrémních skokanů.
Největší mokřad Karibiku se rozkládá v kubánském národním parku Ciénaga de Zapata. Jeho součást tvoří i slavná zátoka Bahía de Cochinos. Z živočichů tady můžete spatřit chřástala kubánského, strnádku kubánskou, střízlíka kubánského nebo krokodýla kubánského.
Sopečné kužely Gros Piton a Petit Piton platí za symbol karibského ostrova Svatá Lucie. Nejsou sice jeho nejvyšším bodem, avšak jejich nezaměnitelný tvar jim přinesl místo na svatolucijské vlajce i na seznamu UNESCO. Na svazích rostou krásné orchideje a moře pod nimi obývají delfíni, karety či žralok obrovský.
Kubánský národní park Viñales proslavily mogoty, výrazné skalnaté útvary, které najdete také v zátoce Ha Long ve Vietnamu. Dále se pyšní jedinečnou faunou a flórou, tabákovými plantážemi a velkorozměrnými barevnými malbami na skále Mural de la Prehistoria.
Umělé jezero Gatún tvoří součást Panamského průplavu – lodě do něj ostatně vplouvají obřími zdymadly stejného jména. Ze severovýchodní strany kolem něj vede mezioceánská železnice „Panama Canal Railway“. Za ní se zelená národní park Soberanía s rozmanitými druhy opic a dalšími živočichy.
Jediný národní park na Arubě obývají mořské želvy, hadi, netopýři či papoušek aratinga hnědohrdlý. Za návštěvu v Arikoku stojí vyhlídka z vrcholu Jamanota, přírodní bazén Conchi, tradiční arubská obydlí „cas di torto“, skalní formace Ayo a Casibari nebo pláž Dos Playa.
Poblíž jihovýchodního pobřeží Dominikánské republiky u města La Romana se z Karibského moře vynořuje dvojice nádherných ostrovů Saona a Catalina. Zdobí je korálové útesy, četné duny a laguny, skýtající bezpečné útočiště hojným druhům ptáků, ryb a obojživelníků.
Nejen nejvyšším kubánským vodopádem Salto del Caburní se chlubí Topes de Collantes. Chráněná oblast nedaleko města Trinidadu ukrývá též jeskyni a vyhlídku La Batata, ranč Hacienda Codina s léčivými koupelemi, botanickou zahradu Parque de la Represa či jeskyni Cueva del Altar.
Chráněné území Sian Ka'an na východě Mexika udivuje řadou řek a lagun jako Chunyaxché i hojností exotické zvěře. Vyskytuje se tady například kareta obrovská, krokodýl americký, plameňák karibský, ibis bílý, jaguár, jelenec běloocasý, mravenečník, ocelot, pekari páskovaný, puma, tapír středoamerický a vřešťan.
Vápencové jeskyně s nástěnnými indiánskými malbami, panenské pralesy a magický záliv San Lorenzo lákají návštěvníky do NP Los Haitises v Dominikánské republice. V ptačí oblasti Cayo de los Pájaros žije přes stovku druhů tropických opeřenců včetně fregatek, papoušků, pelikána hnědého a sovy pálené.
Jednu z největších přírodních atrakcí Jamajky představují vodopády na řece Dunn (Dunn´s River Falls), několik oddělených kaskád s celkovým převýšením 55 metrů. Obklopuje je tropický prales s kapradinami, begoniemi a orchidejemi.
Národní park Alejandro de Humboldt se jmenuje na počest význačného německého přírodovědce, kterému se také přezdívá „druhý objevitel Kuby“. Oblast kolem hory Pico El Toldo se vyznačuje nebývalou biodiverzitou a žijí zde papoušci, kolibříci, žáby, hadi, štětinatec kubánský či „stromová nutrie“ hutie.
Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na sociálních sítích a buďte také inspirací pro ostatní!